Bizi takip edin

Veri Gizliliği

Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük veri sızıntısı ortaya çıktı

Son on yıl içinde yaklaşık 2 bin farklı kaynaktan toplanmış e-posta adresleri ve parolaların bulunduğu 85 GB’lik veri sızıntısı ortaya çıkarıldı.

tarihinde yayımlandı

veri-sizintisi

Son on yıl boyunca birçok veri sızıntısından toplanmış 773 milyon e-posta adresi ve 21 milyon parolanın dahil olduğu bir veri sızıntısı ortaya çıkarıldı. Veri sızıntısında 2008 yılından bu yana toplanmış birçok e-posta adresi ve parola yer alıyor. Kısacası son 10 yıldan bu yana kullandığınız parolaları bir kenara koyup yeni parolaları kullanmanın zamanı geldi çattı.

Şimdiye kadar olan en büyük veri sızıntılarından biri olan olayda 87 GB’lık veri bulunuyor. Collection #1 adına sahip veri yığını bulut hizmeti veren Mega’da bulundu ve tam 772.904.991 eposta adresi ve 21.222.975 parolayı içeriyor. Siber korsanlar için hazine niteliğinde olan sızıntı “Have I Been Pwned” hizmetinin kurucusu olan güvenlik araştırmacısı Troy Hunt tarafından bulundu.

Veri yığınında bulunan veriler toplamda 2 bin farklı kaynaktan toplanmış. Eposta adresinizin bu veri sızıntısında yer alıp almadığını buradan, parolalarınızdan birinin yer alıp almadığını ise buradan görebilirsiniz. Eğer eposta adresiniz veya parolalarınızdan biri burada yer alıyorsa tüm parolalarınızı değiştirmenizde ve parola yönetim aracı kullanmanızda büyük fayda var demektir.

Okumaya Devam Et