Bizi takip edin

En Çok Başımıza Gelenler

SIM Kart Dolandırıcılığı Nedir?

SIM kart dolandırıcılığı ile siber suçlular hedefledikleri kişilerin şahsi bilgilerini ele geçirerek banka hesaplarına erişim sağlayabiliyor.

tarihinde yayımlandı

SIM kart dolandırıcılığı nedir? Bu sorunun yanıtını üç basamaktan oluşan süreç ekseninde ele alalım…

1- Dolandırıcılar ilk olarak oltalama e-postası göndererek hedefledikleri kişinin şahsi bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor. Bu şekilde hedef aldıkları kişinin kimliği altında hareket edebiliyorlar.

2- Siber suçlular kimlik hakkında yeterince bilgi elde ettikleri zaman, telefon operatörünü arayarak veya mesaj atarak yeni bir SIM kart talebinde bulunuyor.

3- Telefon numaranıza bağlı yeni bir SIM kart ellerine ulaştığı anda dolandırıcılar, telefonunuzla bağlantılı tüm hizmetlere de erişim sağlamış oluyorlar. Bu kapsamda banka hesaplarınıza, e-postalarınıza, fotoğraflarınıza, arama geçmişine, metin mesajlarınıza ve daha birçok bilgiye erişim söz konusu olabiliyor.

Bu yöntemlerle dolandırılan birçok insan, arama yapmak veya mesaj göndermek istediklerinde telefonlarının çalışmaması üzerine bir terslik olduğunu anlıyor.

Yüzde 500 oranında artış

Siber korsanların banka hesap bilgilerinden dijital cüzdanlara kadar birçok hassas bilgiye ulaşmasına neden olan SIM kart dolandırıcılığı, 2015’ten bu yana yüzde 500 gibi ciddi bir oranda artış gösterdi.

SIM kart dolandırıcılığı tüketicileri giderek artan bir tehlikenin içine sürüklüyor. Koronavirüs önlemleri ve karantinalar arttıkça tüketicilerin saldırıya maruz kalma riski de artıyor. SIM değiştirme, oltamala e-postaları veya kötü amaçlı yazılım içeren uygulamalar olsun, giderek artan sosyal mühendislik saldırıları ile dolandırıcılıklar tüketicilerin kredi kartı veya hesap bilgileri gibi hassas bilgilerini çaldırmalarına neden olabiliyor.

SIM kart dolandırıcılığını önlemek için bunlara dikkat!

Güvenlik uzmanlarının SIM kart dolandırıcılığını engellemek için tavsiye ettikleri iki önemli yöntem şu şekilde sıralanıyor;

  • Telefon numaranızı hiçbir sosyal medya hesabınızda paylaşmayın ve doğum günü, gittiğiniz ilkokul, evcil hayvanınızın adı gibi spesifik bilgileri gizli tutun.
  • Aynı kullanıcı adını ve şifreleri farklı hesaplarda kullanmayın. Hassas hesaplar için her zaman güçlü ve tahmin edilmesi mümkün olmayan bir şifre oluşturun.
Okumaya Devam Et