Bizi takip edin

Gizlilik

Signal’ın kendini yok eden mesajlarının Mac’lerde geri alınabildiği ortaya çıktı

Son dönemde oldukça popüler olan ve kullanıcılara gönderdikleri mesajın belirli bir süre sonunda silinebilmesi için seçenek sunan Signal uygulamasının mesajları Mac bilgisayarlarda düzgün bir şekilde silemediği ortaya çıktı.

Yayımlandı

-

signal

Uçtan uca şifreleme sunan ve kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri mesajların belirli bir süre sonunda silinmesini sağlayan popüler mesajlaşma uygulaması Signal’ın Mac’lerde kullanılan sürümünde mesajların geri alınabildiği ortaya çıktı. Normal şartlar altında kullanıcıların gönderdikleri mesajların kendi belirledikleri süre sonunda hem Signal hem de alıcının cihazından iz bırakmayacak şekilde silinmesi gerekiyor. En azından Mac haricindeki diğer cihazlarda süreç bu şekilde işliyor.

Signal’ın macOS işletim sistemine sahip Mac’lerde kullanılan sürümünün silinmesi gereken mesajları alıcının sisteminden düzgün bir şekilde silemediği ve bu mesajların tekrar geri alınabildiği belirlendi. Güvenlik araştırmacısı Alec Muffett’a göre uygulamadan silinen mesajlar tam anlamıyla silinmiyor ve bir şekilde geri alınabiliyor.

macOS, tamamen ortadan kalkması gereken mesajların bir kopyasını oluşturarak kullanıcılar tarafından okunabilen bir veritabanına yerleştiriyor. Bu mesajlar macOS’un bildirim merkezinden istenildiğinde geri alınabiliyor. Durumu tespit eden güvenlik araştırmacıları, Signal’ı kendi kendini yok eden mesajların bildirim alanında görünmemesi ya da bildirim merkezindeki veritabanından kaldırılması yönünde uyarıda bulunuyorlar.

Okumaya Devam Et