Bizi takip edin

Haber

Siber saldırganların gözde sanal para birimi Monero

Takip edilebilmeyi önleyen ve gizlilik odaklı özel bir teknolojiye sahip olmasından dolayı siber saldırganların yeni gözde kripto para birimi Monero oldu.

Yayımlandı

-

monero

Her ne kadar çalkantılarla ilerlese de kripto para birimleri artık ekonominin, hatta günlük hayatın bir parçası haline geldi. Uygun ücretlerle kolayca yurtdışı para transferinden alışverişlere kadar birçok alanda kullanılıyor. Şu an Bitcoin daha ön planda olsa da diğer kripto para birimlerinin de Bitcoin’den aşağı kalır yanı yok.  ESET’in güvenlik uzmanlarına göre, özellikle bir tanesi kötü amaçlı yazılım üreticilerinin özel ilgi alanında: Monero.

Monero madenciliği daha kolay

Öne çıkan rakiplerden biri olan Monero, Bitcoin üretimi için ihtiyaç duyulan aşırı işlem gücü ve enerji karşısında hayli pratik kalıyor. Monero hala nispeten yeni bir oyuncu sayılabilir, yani madencilikte bazı zorlukları var. Ancak yine de Coin Market Watch’a göre ilk 10 altpara birimi listesinde bulunuyor.

Siber saldırganların yeni gözdesi

Monero’ya özellikle kötü amaçlı yazılım perspektifinden bakıldığında bazı etkileyici özellikleri var. Bu, blockchain’e dayalı, takip edilebilmeyi önleyen ve gizlilik odaklı özel bir teknolojiye sahip olmasından ileri geliyor. Kirli işlerle uğraşanlar için oldukça önemli olan para transferini gerçekleştiren kişinin esas kimliğini anlamak, çok daha zor bir hale geliyor. Bununla birlikte Monero, CryptoNight tabanlı kanıtlanmış bir yöntem kullanarak kullanıcıların evde, işyerinde ya da veri merkezinde kullandıkları donanımlara zararlı yazılım aracılığıyla yerleşerek madencilik faaliyeti yürütmeyi imkanlı kılıyor.

Bu bağlamda Monero ile işlem yapmak, makul derecede cazip bir değiş tokuş yöntemi olarak kötü amaçlı yazılım dünyasında öne çıkıyor. Pazarın geri kalanının bunu kabul edip etmeyeceğini ve bazı Monero sahiplerinin sadece bir başkasından devraldıkları dalgalanmayı sürdürerek kripto para birimi aracılığıyla milyoner olup olamayacaklarını zaman içinde göreceğiz.

Okumaya Devam Et