Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Siber saldırganlar milyonlarca otel odasının kapısını açan anahtar yaptı

tarihinde yayımlandı

anahtar

Sık sık seyahat eden ve otellerde kalan birisiyseniz artık değerli eşyalarınızı otel odasında bırakma konusunda daha dikkatli olun. Normal şartlar altında, otel yetkililerinde bulunan tüm odaları açabilen ana anahtar artık sadece onlarda yok.

Dünya çapında birçok otelde kullanılan bir elektronik kilit sisteminde bulunan bir açık tüm odaların kapısının saldırganlar tarafından açılabilmesine neden oluyor. Bu açıktan milyonlarca otel odası etkileniyor.

Açığın tespit edildiği elektronik kilit sistemi 166 ülkede 42 binin üzerinde otelde kullanılıyor. Yani milyonlarca otel odasının kapısı bu açık kullanılarak açılabiliyor. Hem de sistemde hiçbir iz bırakmadan. Güvenlik açığı F-Secure güvenlik araştırmacıları Tomi Tuominen ve Timo Hirvonen tarafından tespit edilmiş. Ana anahtarın üretilebilmesi için otelde şu an kullanımda oan ya da daha önce kullanılmış süresi geçmiş bir anahtar yeterli. Saldırganın RFID verilerin okuyabilmek için çalışanlardan birisine ya da otel müşterilerinden birisine yaklaşması yeterli. Bunu yaptıktan sonra saldırgan ana anahtarı üreterek oteldeki istediği odaya sistemde hiç iz bırakmadan girebiliyor.

Okumaya Devam Et