Bizi takip edin

Haberler

Siber korsanların gözdesi CoinHive kapanıyor

Siber korsanların yasa dışı gelir elde etme açısından en büyük gözdelerinden biri olan CoinHive 8 Mart’ta kapılarını kapatıyor.

tarihinde yayımlandı

Kripto Para Madenciliği

Siber suçlular arasında oldukça popüler olan web tarayıcıları üzerinden kripto para madenciliği yapılabilmesini sağlayan CoinHive, 8 Mart 2019 tarihinden itibaren hizmetlerine son vereceğini açıkladı.

CoinHive, şu ana kadar siber korsanlar tarafından ele geçirilen web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların web tarayıcıları üzerinden kripto para üretilmesini sağlayarak siber korsanların milyonlarca dolar para kazanmasını sağladı. Durumdan haberdar olmayan kullanıcılar ise bilgisayarlarının yavaşlaması, daha çok elektrik harcaması gibi çeşitli istenmeyen durumlarla karşı karşıya kaldılar.

Siber korsanlar, ellerine geçen her fırsatta CoinHive’ın hizmetlerini kullanarak birçok Web sitesi üzerinden ürettikleri Monero adlı kripto para sayesinde büyük miktarlarda para kazandılar. CoinHive’ın kapanmasının nedeni bu değil, artık Monero gibi kripto paraları web tarayıcılar üzerinden üretmenin yeterince kazanç sağlayamaması.

CoinHive geçtiğimiz aylarda web sitesi yöneticilerinin alternatif gelir kaynağı elde etmeleri için geliştirdiği yasal hizmet ise çok fazla sistem kaynağı tüketmesinden dolayı güvenlik şirketleri tarafından “zararlı yazılım” ya da “şüpheli araç” olarak işaretleniyordu. Apple ve Google’ın kripto para madencilik uygulamalarını yasaklaması da CoinHive gibi oluşumların işini zorlaştırdı.

Okumaya Devam Et