Bizi takip edin

Haberler

Siber Korsanlar Oyuncuları Minecraft ve Counter Strike ile Kandırıyor

Oyun dünyasının en popüler yapımları siber saldırılara konu olmaya devam ediyor…

tarihinde yayımlandı

Koronavirüs karantinasında video oyunlar başında geçirilen sürenin patlama yaşamasıyla, siber korsanların oyun bağlantılı saldırılarında artış yaşandı.

Güvenlik analizlerine göre, oyun severleri kötü amaçlı oyun sayfalarına yönlendirmeye yönelik girişimler, karantina öncesindeki döneme oranla artış gösterdi.

Siber korsanların, oluşturdukları sahte platformlarda ağırlıklı olarak Minecraft, Counter Strike: Global Offensive ve The Witcher 3 oyunlarına ait temalar kullandıkları ifade edildi. Güvenlik analizleri, sahte sayfalarda oyun severlerin bedava oyunlar, güncellemeler, ek oyun paketleri ve hileler üzerinden kandırıldığını belirtti.

Sahte platformlardaki tuzaklara düşen oyun severlerin çeşitli kötü amaçlı yazılımların hedefi olduğu belirtildi. Bunlar arasında şifre çalan, kriptopara madenciliği yapan ve fidye yazılım odaklı yazılımlar yer alıyor.

Güvenlik uzmanları, siber korsanların ileri seviye saldırılar düzenlemediklerini, video oyun sektöründeki çok yüksek tüketici sayısının avantajından yararlandıklarını kaydetti. Oyun severlerin özellikle karantina aylarında oltalama saldırılarına ve kötü amaçlı bağlantılar içeren oyunlara çok fazla maruz kaldığı belirtildi.

Video oyun dünyasında yaşanan saldırıların çok yüksek sayıda olması, özellikle aile içinde bir cihazın birden fazla kullanıcı tarafından kullanılmasından kaynaklanıyor. Uzmanlar, oyun oynamak için video oyun şirketlerinin ağlarına aynı cihazdan giriş yapan oyun severlerin daha dikkatli olması gerektiğini, riskli eylemlerin şahsi bilgilerin yanı sıra şirket bilgilerini ifşa edebileceğini ifade ediyor. Ayrıca karantina nedeniyle evden çalışan kişilerin oyun oynamak için işlerini yaptıkları bilgisayarları kullanmaması tavsiye ediliyor.

Okumaya Devam Et