Bizi takip edin

Haberler

Siber Korsanlar Japon Otel Zincirinin Müşterilerini Gizlice İzlemiş Olabilir

Yatak kenarlarındaki akıllı robotları ile tanınan konforu yüksek Japon otel zinciri, müşterilerinin izlenmiş olabileceğini kabul etti…

tarihinde yayımlandı

Japon otel zinciri HIS Group bünyesindeki Henn na Otel, ülkenin başkenti Tokyo’da bulunuyor ve robot çalışanları ile tanınıyor. Müşteriler, odalarına gitmeden önce resepsiyonda insan görünümlü robotlar veya robot dinozorlar tarafından karşılanıyor. İnovatif olduğuna şüphe yok; misafirler, odalarına yüz tanıma teknolojisi aracılığıyla giriyor ve tüm işlemlerini yatak kenarındaki robot üzerinden gerçekleştiriyorlar. Ancak tüm bu gelişmiş teknolojideki güvenliğin ne şekilde ele alındığı bilinmiyordu ve bu noktada risklere işaret eden bir gelişme yaşandı…

HIS Group resmi bir açıklamayla daha önce kendilerine ulaşan, ‘odalarındaki robotların siber saldırıya maruz kalabileceği’ uyarısının göz ardı edildiğini kabul ederek bunun için özür diledi. Açıklama, siber korsanların robotlara sızarak müşterilere ait gizli görüntüler elde edebileceğinin anlaşılması üzerine yapıldı.

Güvenlik araştırmacısı Lance R. Vick, 11 Ekim’de paylaştığı tweet’te HIS Group’u, yatak başındaki robotların siber saldırıya kolayca maruz kalabileceği konusunda uyarmıştı. Robotlarda imzasız kod kullanıldığını belirten Vick, kullanıcıların robota Yakın Alan İletişimi (NFC) etiketi okutarak seçtikleri hizmet üzerinden siber korsanlara bilinçsizce erişim sağladıklarını belirtti.

Vick’in ortaya çıkardığı güvenlik açığı, siber korsanların robotun üzerindeki kameralar ve mikrofonlar aracılığı ile müşterileri izlemesine ve dinlemesine olanak veriyor. Güvenlik açığının etkilediği robotların ‘Tapia’ adı verilen model olduğu bilgisi paylaşıldı.

Güvenlik araştırmacısı Vick’in “Son derece tepkisiz kalmakla” eleştirdiği HIS Group, açığın ortaya çıkmasının ardından, “Ortaya çıkan her türlü rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” açıklaması yaptı. Saygın medya platformu Tokyo Reporter’da yer alan habere göre HIS Group, robotlara erişim ihtimalinin düşük olduğunu, ancak gerekli güvenlik güncellemesinin yapıldığını bildirdi.

HIS Group, robotları ile geçmişte de sorunlar yaşamıştı. Yatak başındaki robotların müşterilerin horlaması üzerine devreye girmesi ve resepsiyondaki robo-dinozorların check-in yapan kişilerin isimlerini anlamakta zorlanması sorunlara yol açmıştı.

HIS Group, otellerinde robot kullanıldığı bilinen 10 Japon otel zincirinden sadece biri. Yani risk sanıldığından daha yüksek olabilir…

NOT: En üstteki görsel temsilidir.

Okumaya Devam Et