Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Siber Korsanlar İK Uzmanlarını Taklit Ediyor

Araştırmalar, siber korsanlar tarafından gönderilen kimlik avı e-postalarının büyük tehlike yarattığına işaret ediyor…

tarihinde yayımlandı

Yapılan son araştırmalar, çalışanların kimlik avı saldırılarına karşı daha fazla dikkat etmesi gerektiğini gösteriyor. Özellikle siber korsanlar tarafından gönderilen kimlik avı e-postalarını açan çalışanların %53’ünün, e-postaların içerdiği kötü amaçlı bağlantıları tıkladığı kaydediliyor.

Kimlik avı saldırıları, şirketlerin karşılaştığı en yaygın güvenlik sorunlarından biri olmaya devam ederken, çalışanların dikkatsizliği nedeniyle meydana gelen tehlikeler endişe yaratıyor. Öyle ki yapılan araştırmalar, siber korsanlar tarafından gönderilen kimlik avı e-postalarını açan çalışanların %53’ünün, e-postaların içerdiği kötü amaçlı bağlantıları tıklayarak siber saldırıya uğrama riskini artırdığını gösteriyor.

İşten çıkarma gibi paniğe neden olabilecek içeriklere dikkat!

Az efor sarf edip büyük kazanç elde etmek isteyen siber korsanlar, çalışanları dolandırmak için yeni stratejiler geliştirerek siber saldırı planlarını güçlendiriyor. Özellikle gündemde yer edinen Covid-19 salgını gibi konuları ve çalışanları doğrudan ilgilendiren konuları işlemeyi tercih ederek insan kaynakları uzmanlarını taklit ederek çalışanları; maaş zammı, işten çıkarma, tatil içerikleriyle kandırıyorlar.

Uzmanlar bu noktada izlenmesi gereken güvenlik adımlarını şöyle açıklıyor;

  1. Şüpheli bağlantılara tıklamaktan kaçının.
  2. Sitelerin güvenliğini doğrulayın. Bir siteye girerken URL’nin “https” ile başladığını, adres çubuğunun yakınında ise kapalı bir kilit simgesi olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  3. Çalışanlarınızı eğitin.
  4. Çevrim içi hesaplarınızı sık sık inceleyin.
Okumaya Devam Et