Bizi takip edin

Haberler

Siber Korsanlar Ele Geçirdikleri Koronavirüs Aşısı Bilgilerini ‘Sızdırmadan Önce’ Değiştirdi

Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılan incelemede siber korsanların ele geçirdikleri koronavirüs aşısına dair verileri internete sızdırmadan önce değiştirdiği anlaşıldı…

tarihinde yayımlandı

Avrupa İlaç Ajansı EMA, koronavirüs (Covid-19) aşılarına ait araştırmaların bulunduğu veri tabanlarına sızarak aşı bilgilerini çalan siber korsanların, ele geçirdikleri verileri sızdırmadan önce değiştirdiklerini açıkladı.

EMA tarafından geçtiğimiz ay açıklanan saldırılar kapsamında aktarılan bilgilere göre siber korsanlar, Covid-19 aşılarına yönelik araştırmalar yürüten kliniklerin e-posta sistemlerine sızdı. En son araştırmalar, siber korsanların e-postalarda yer alan bilgileri değiştirdiklerini, böylece aşı araştırmaları hakkında yanlış bilgi yaymayı amaçladıklarını gösterdi.

Güvenlik uzmanları aşı araştırmalarına ait verileri ele geçiren siber korsanların henüz kim ya da kimler olduğu ve neden bilgileri değiştirmeyi amaçladıklarını tam olarak bilmiyor. Koronavirüs pandemisi süresince kamuyoyunda çıkan komplo teorileri ve aşılara yönelik yanlış bilgilerin siber korsanların motivasyonları arasında olduğu düşünülüyor. Ek olarak uzmanlar, siber korsanların yanlış bilgi yaymaktaki amacının “aşıların etkinliğine yönelik kamuoyu güvenini zedelemek olduğunu” öne sürüyor.

EMA tarafından kısa süre önce verilen bilgide, siber korsanların Covid-19 aşılarına ait verilere Aralık 2020’de düzenlenen saldırıları sonucunda ulaştığı belirtilmişti. Siber saldırganların, Covid-19 aşıları ve ilaçlarına yönelik araştırmaları içeren bilgilere adı açıklanmayan bir Bilişim Teknolojileri (IT) uygulaması aracılığı ile ulaştığı kaydedilmişti.

Britanya Siber Güvenlik Merkezi, Microsoft ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), pandemi sürecinde siber saldırıların Covid-19 aşısı geliştirilmesi ve dağıtımı üzerinde çalışan sağlık kurumları, ilaç şirketleri, üniversiteler ve diğer organizasyonları hedef aldığına dair uyarıda bulunmuştu. Son olarak EMA, siber saldırıya yönelik soruşturmanın devam ettiğini ve kanun birimleri tarafından gereken adımların atıldığını ifade etti.

Okumaya Devam Et