Bizi takip edin

Haberler

Siber Güvenlik Şirketi CloudEye Bir Anda, ‘Benden Bu Kadar, Kapattım’ Dedi!

CloudEye, 2020’nin en aktif kötü amaçlı yazılımlarından GuLoader ile bağlantılı olduğunun ortaya çıkmasının ardından faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı…

tarihinde yayımlandı

Siber güvenlik dünyasında eşine az rastlanan bir gelişme yaşandı. CloudEye adlı İtalya merkezli siber güvenlik şirketi, kısa süre önce ortaya çıkan şüphe uyandırıcı bazı detayların ardından süresiz olarak kapatıldı.

Söz konusu detaylar, görünürde Windows bilgisayarlar için bulutta depolanan verilere yönelik şifreleme hizmeti sağlayan şirketin, 2020’nin en aktif kötü amaçlı yazılımlarından GuLoader ile bağlantılı olduğuna işaret ediyordu. İlk etapta kötü amaçlı yazılımın bir siber saldırı sonucunda yani ‘dışarıdan müdahaleyle’ kendi güvenlik yazılımlarına bulaştırıldığını öne süren şirket yetkililerinin savı, CloudEye ve GuLoader’ın tesadüfün ötesindeki benzerliklerinin açığa çıkarılmasıyla geçerliliğini yitirmişti.

Şirket, son hamlesi ile masum olduğuna dair tüm ihtimalleri de yok etti. İtalyan güvenlik yazılımı şirketi web sitesi üzerinden, ‘müşterilerimize teşekkür ediyoruz, kullanılmayan hizmetlerin ücret iadesi yapılacak, faaliyetlerimizi sonlandırıyoruz’ minvalindeki açıklamayla resmi olarak kepenk indirdi.

Halihazırda yaklaşık 5 bin müşterisi bulunan ve her birinden 100-750 dolar arası aylık ödeme alan CloudEye’ın şimdiye kadar milyonlarca dolarlık ciro elde ettiği tahmin ediliyor. Diğer yandan tersine mühendislikle siber korsanlara hizmet ederek kötü amaçlı yazılımın yayılmasına katkı sağladığı görülüyor.

Siber güvenlik camiasına göre binlerce müşterisini hayal kırıklığına uğratan CloudEye’ın kurucularının yasal olarak araştırılması gerekiyor. Ek olarak mevcut durumdaki müşterilerinin hizmeti kullanmayı sonlandırarak siber güvenlik adımlarını uygulamaya başlamaları öneriliyor.

Okumaya Devam Et