Bizi takip edin

Haberler

Siber Dolandırıcılar Gündemdeki Konuları “Tuzak Olarak” Kullanıyor

Mağduriyetler kimi zaman telafi edilemez boyutlarda olabiliyor…

tarihinde yayımlandı

İnternet üzerinden siber saldırı ve dolandırıcılık olayları tüm dünyada artıyor. Bu kapsamda ülkemzide İl Emniyet Müdürlüklerine bağlı Siber Suçlarla Mücadele ekiplerinin titiz çalışmalar yürüttüğü görülürken çok sayıda şüpheli ele geçirilip adli makamlara sevk ediliyor. Öte yandan mağduriyetler kimi zaman telafi edilemez boyutlarda olabiliyor, telefonla dolandırıcılık kurbanı olup ciddi maddi kayıplar yaşayan kişiler bu noktada akla ilk gelen örnekler arasında.

Uzmanlar, siber dolandırıcıların gündemdeki konuları kullanarak vatandaşları tuzağa düşürmeye çalıştıklarını kaydediyor. Özellikle dönemsel konuların çokça kullanıldığına dikkat çekiliyor.

Covid-19, tatil fırsatı, indirimli ürünler, çeşitli kamusal destekler, kart bilgilerinin doğrulanması gibi zafiyet unsuru barındırabilen konularda hazırlanan yasa dışı içerikler, vatandaşlara SMS, sosyal medya reklamı, e-posta gibi yollarla ulaşıyor. Yaz ayları yaklaşırken yaz tatiline dair aşırı fırsatların (yüzde 90 indirimli tatil, vb.) konu edilmesi bu noktada öne çıkan örneklerden biri.

Suç oluşmadan önce tedbirli davranmak elbette en önemli adım; ancak kimi durumlarda ne kadar istenmese de tuzaklara düşülebiliyor.

Uzmanlar, bankadan siber suçlulara tuzağa düşülerek para gönderilmesi halinde hızlıca bankayla iletişime geçilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Telefonlara zararlı yazılım yüklenen durumlarda ise internet bağlantısının kesilmesi öneriliyor. Bu tip kritik ilk adımların ardından ise en yakın kolluk birimine başvurularak konunun iletilerek suç duyurusunda bulunulabileceği ifade ediliyor.

‘Palavralara’ inanmayınız!

Bankalararası Kart Merkezi’nin vatandaşı sevindiren, dolandırıcıları üzen ödüllü videosu ‘Palavra’yı haberin devamında izleyebilirsiniz.

“Dolandırıcıları üzecek, vatandaşı sevindirecek bir eser” sloganıyla yayınlanan parçada kötü niyetli kimselerin vatandaşları telefonla arayarak kişisel bilgilerini talep etmesi, ironi eşliğinde konu ediliyor ve bu kapsamda farkındalık sağlanırken akılda kalıcı uyarılar, eğlenceli bir şekilde paylaşılıyor.

Okumaya Devam Et