Bizi takip edin

Haberler

SHAREit Android uygulamasında güvenlik açığı bulundu

Güvenlik araştırmacıları popüler dosya paylaşımı hizmeti SHAREit’in Android uygulamasında çok ciddi iki güvenlik açığı buldu.

tarihinde yayımlandı

shareit

Güvenlik araştırmacıları dosya paylaşımı hizmeti SHAREit’in Android uygulamasında çok ciddi iki güvenlik açığı buldu. Bu güvenlik açıklarını kullanan siber korsanlar, cihazın kimlik doğrulama mekanizmasını aşarak kurbanın cihazındaki dosyaları çalabiliyor.

Dünya genelinde 1,5 milyon kullanıcıya sahip SHAREit oldukça popüler bir dosya paylaşım uygulaması ve Android, iOS, Windows ve Mac gibi farklı platformlarda kullanılabiliyor. Hizmetin Android uygulamasını yaklaşık 500 milyon kişinin kullandığı tahmin ediliyor. Bu kullanıcılar uygulamadaki güvenlik açığından dolayı cihazlarındaki verileri siber korsanların ele geçirmesi riskiyle karşı karşıyalar.

Uygulamadaki güvenlik açıkları geçtiğimiz aralık ayında tespit edilmiş ve ancak mart ayında kapatılabilmiş. Araştırmacılar, çok ciddi olduğundan durumu güvenlik açıkları kapatılana kadar açıklamamayı tercih etmişler. Güvenlik açıkları kapatılmış olduğundan dolayı, uygulamayı güncelledikleri sürece kullanıcıların endişe edecekleri bir konu şimdilik yok.

Okumaya Devam Et