Bizi takip edin

Haber

Rusya, mesajlaşma uygulaması Telegram’ı yasakladı

Rus haber ajansı TASS’a göre mahkeme Cuma gününden itibaren Telegram’ın kullanımının ülke genelinde yasaklanmasına karar verdi.

Yayımlandı

-

Telegram

Geçtiğimiz yıl, Rusya 16 kişinin öldüğü terör saldırısından sonra, saldırının planlanması ve gerçekleştirilmesinde Telegram’ın kullanıldığını iddia ederek Telegram’ı ülkede yasaklamakla tehdit etmişti. Gelen bilgilere göre Rusya’nın yasaklama tehdidi gerçekmiş gibi gözüküyor. Rus haber ajansı TASS’a göre mahkeme Cuma gününden itibaren Telegram’ın kullanımının yasaklanmasına karar verdi. Ancak bu karara rağmen Telegram çalışmaya devam ediyor. Teknik olarak henüz tamamen yasaklanmış değil.

Rus Federal Güvenlik Servisi (FSB), Telegram kullanıcıları arasındaki konuşmaların okunabilmesi ve terör saldırılarının engellenebilmesi için Telegram’dan şirfeleme anahtarlarını istemişti. Ancak Telegram uygulamasında böyle bir şeyin yapılabilmesi mümkün gibi gözükmüyor.

Mesajlar uçtan uca şifreleniyor

Telegram’a göre uygulamada gönderilen mesajlar uçtan uca şifreleniyor. Yani şifreleme işlemleri sunucuda değil kullanıcıların cihazlarında yapılıyor. Sadece Telegram değil, WhatsApp ve Signal gibi diğer mesajlaşma uygulamalarında da benzer bir yaklaşım söz konusu.

Diğer taraftan Rusya’nın Telegram’ı engelleyebilmesi için biraz uğraşması gerekiyor gibi gözüküyor. Çünkü Telegram geliştiricileri böyle bir engellemenin olabileceğini düşünerek çeşitli önlemler almış.

 

Okumaya Devam Et