Bizi takip edin

Haberler

Rusya İnternetinin fişini çekmeye hazırlanıyor

tarihinde yayımlandı

Roskomnazor

Rusya ve ülkenin önde gelen internet servis sağlayıcıları ülkenin internetini geçici olarak kesmeye hazırlanıyorlar. Bu kesinti, Rusya’nın dışarıdan gelebilecek bir siber saldırıya karşı savunmasının ne derece yeterli olduğunu belirlemek için yapılan bir planın parçası olarak gerçekleştirilecek. Plan kapsamında dış dünyaya açılan internetin fişi çekilecek ve sadece Rusya içinde çalışan ağ hizmet vermeye devam edecek. Böylece herhangi bir kesinti durumunda Rusya internetinin izole bir şekilde ne şekilde çalışacağı test edilmiş olacak.

Rusya’nın internet trafiği sadece Roskomnazor tarafından onaylanan değişim noktalarından yönlendirilecek ve verilerin ülke dışına çıkması engellenecek. Aslında Rusya, aynen Çin’de olduğu gibi kapsamlı bir sansür sistemi üzerinde çalışıyor.

Sistem sayesinde hem içerikler kontrol edilebilecek hem de Rusya’nın interneti dış güçler tarafından kesilmeye çalışılsa bile Rusya dahilindeki ağ çalışmaya devam edecek. Testlerin 1 Nisan tarihinden önce gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Okumaya Devam Et