Bizi takip edin

Haberler

Rus Siber Korsana ABD’de 10 Yıl Hapis ve 3,8 Milyon Dolar Para Cezası

Methbot adı verilen dijital reklam kampanyası üzerinden dolandırıcılık yapan Rus uyruklu bir siber korsan, çıkarıldığı mahkemede 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

tarihinde yayımlandı

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 41 yaşındaki Aleksandr Zhukov’un Aralık 2014-Aralık 2016 arasında, siber dolandırıcılar ile iş birliği yaparak botnetler üzerinden reklam hizmetlerine haber sayfalarının sahte versiyonlarını yüklediği kaydedildi. Siber korsanın sahte trafik dolandırıcılığı üzerinden 7 milyon dolar gelir sağladığı ortaya çıkarıldı. Bu yöntem, Zhukov’un sahte reklam ağı için kullandığı Media Methane‘dan yola çıkarak “Methbot” olarak adlandırılmıştı.

ABD’li savcılar, Zhukov’un Bulgaristan ve Rusya’da gerçekleştirdiği faaliyetlerde dijital reklam piyasası üzerinde ‘sınırları fazlasıyla zorlayarak’ milyonlarca dolarlık dolandırıcılık kampanyası gerçekleştirdiğini ifade etti.

Dolandırıcılık programının parçası olarak, Zhukov’un programcılarla çalıştığı ve faaliyetlerini gerçekleştirmesini sağlayan altyapının kurulmasını sağladığı kaydediliyor. Ek olarak araştırmacılar, Zhukov’un çalıştırdığı programcıları ‘geliştirici’ olarak tanımladığını, kendisini de “dolandırıcılık kralı” şeklinde isimlendirdiğini aktarıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında mahkemeye çıkarılan Zhukov, çevrimiçi dolandırıcılık, siber dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçlandı. Mahkeme, Zhukov’un 10 yıl hapis ve 3,8 milyon dolar para cezası almasını kararlaştırdı.

Okumaya Devam Et