Bizi takip edin

Haber

Rastgele sayı üretiminde kullanılacak yeni bir yöntem geliştirildi

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü,Quantum fiziğine dayalı ispat edilebilir “gerçek” rastgele sayı üretilebilmesini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdiğini açıkladı.

Yayımlandı

-

Quantum

ABD hükümeti araştırmacıları, Quantum fiziğini kullanarak hassas bilgilerin korunmasında kilit rol oynayacak yeni bir rastgele sayı üretme yöntemi geliştirdiler.

Rastgele sayı üretimi, kredi kartı numarasından benzersiz kimlik numaralarına kadar birçok alanda kullanılıyor. Hatta çevrimiçi alışverişlerde, şifre ve parola oluşturulmasında neredeyse her yerde hassas bilgileri korumanın en önemli aşamalarından biri. Rastgele sayı üretiminde günümüzde birçok yöntem kullanılıyor. Görünüşe göre bu yöntemler yeterli değil ki ABD hükümeti araştırmacıları yeni arayışlara girerek yeni bir yöntem geliştirmiş.

ABD hükümetine bağlı Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, geçtiğimiz günlerde ispat edilebilir “gerçek” rastgele sayı üretilebilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdiklerini açıkladılar. Quantum fiziğine dayalı bu yöntemle üretilen sayıların tahmin edilebilmesi mümkün değil.

Enstitü, rastgele sayıları ücretsiz olarak ihtiyacı olan herkesin kullanımına açacak. Ticari firmalar ise NIST Randomness Beacon hizmetinden faydalanabilecekler. Bu yeni yöntem hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Okumaya Devam Et