Bizi takip edin

Haberler

Rapor: İşletmeler Bot Saldırıları Karşısında Geçen Yıla Kıyasla Daha Fazla Zorlanıyor

İşletmelerin bot saldırılarıyla nasıl başa çıktıklarına ilişkin yeni bir rapor yayınlandı.

tarihinde yayımlandı

İşletmelerin bot saldırılarıyla başa çıkmakta başarısız olduğuna işaret eden yeni bir rapor, çarpıcı tespitleri ile dikkat çekti. Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’taki seyahat, eğlence, e-ticaret, finansal hizmetler ve telekom sektörlerinden 440 işletmeyi inceliyor. 2021’deki raporun bir devamı niteliğindeki araştırma, tüm önlemlere karşın işletmelerin botlara karşı mücadelede geçen yıldan daha kötü durumda olduğu tespitini sunuyor.

Araştırma, bot saldırılarının daha uzun süredir keşfedilmediği bulgusunun yanı sıra şunları da içeriyor:

  • Bot sahipleri taktiklerini değiştiriyor; işletmelerin %60’ı API’lere ve %39’u mobil uygulamalara yönelik saldırıları tespit ediyor (2021’de sırasıyla %46 ve %23’tü).
  • Ana bot türlerinin her birinden gelen saldırıların tümü, 2021’den itibaren yüzde 7-9 arasında arttı. İşletmelerin %53’ü artık hesap kontrol botlarından gelen saldırıları tespit ediyor.
  • Neredeyse tüm işletmeler (yaklaşık %97’si), müşteri memnuniyetinin bot saldırılarından etkilendiğini bildiriyor.
  • Botların gerçek ziyaretçi olarak değerlendirilmesinden kaynaklanan çarpık web analitiğinin gelirlere etkisi %4’ten %5’e yükseldi.

Netacea CPO’su Andy Still: “İlk bakışta, bot saldırılarının etkisiyle savaşmayı umut eden işletmeler için bu çok kötü bir sonuç gibi görünüyor. Araştırmamız, botların işletme gelirleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösterdi” diyerek şöyle devam ediyor: “Sonuçların başka bir şekilde yorumlanabileceğini düşünüyoruz. İşletmeler, bot tehdidine uyanmak için zaman alıyor ve bot saldırılarındaki bu artışın en azından bir kısmının daha fazla farkındalığa bağlı olduğunu görüyoruz. İşletmeler daha iyi hale gelerek bot saldırılarını fark ediyor ve bu nedenle işler kötüye gidiyor gibi görünse de olumlu düşünmek için bazı nedenler var.”

Raporun bot mitlerine ilişkin sonuçları, bu teoriyi doğrulamanın bir yolunu buluyor ve yanlış varsayımlara önceki yıllara göre daha az inanılıyor. Daha az işletme, tüm bot saldırılarının Rusya ve Çin’den geldiğini, bir Web Güvenlik Duvarının karmaşık botları durduracağını ve ReCAPTCHA’nın tüm botlara karşı etkili bir araç olduğunu söylüyor. İşletmelerin %50’den fazlası hala bu efsanelere inanıyor.

Okumaya Devam Et