Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Ramazan Dönemine Özgü Siber Tehditlere Dikkat!

Ramazan Ayı boyunca karşılaşılabilecek risk unsurlarına dikkat edilmesi büyük önem taşıyor…

tarihinde yayımlandı

Ramazan Ayı, 2 Nisan Cumartesi günü itibarıyla başlıyor. Bir aylık dönemde dünya Türkiye’deki milyonlarca Müslüman için oruç tutmak ve döneme özgü dini ibadetler söz konusu olacak. Bu dönemde siber korsanlar ve kötü niyetli kimseler de tuzaklarını hazırlayıp özellikle manevi duyguları suistimal etmeye çaba gösterecekler. İşte bu noktada dijital dünyadaki Ramazan odağındaki risk unsurlarına dikkat edilmesi önem kazanacak.

Ramazan ile birlikte sahte imsakiyeler, karşılaşılabilecek tuzaklar arasında yer alıyor. Vatandaşların bilgisayar ve mobil cihazlarında görebilecekleri Ramazan imsakiyesi indirmeye sıcak bakmaları, bu yöndeki tuzakları öne çıkarabilir. Siber korsanlar “ücretsiz imsakiye” gibi ifadelerle internet kullanıcılarını zararlı linklere tıklamaya yöneltmek isteyebilir. Bu kapsamdaki tehditlere sosyal medyada özellikle Twitter üzerinden karşılaşılabilir. Ayrıca SMS mesajları, e-postalar ve sahte web sitesi reklamları da benzer tuzaklar barındırabilir. Burada yapılması gereken en temel şey, kaynağı bilinmeyen bağlantılara dokunulmaması/tıklanmaması.

Sahte Ramazan İmsakiyesi dışında Ramazan ayı odağında ilgi çekici rehber vaatleri de yine çeşitli bağlantıların tıklanması ile karşımıza çıkabiliyor. Ramazan ayında sağlıklı beslenme başlıklı rehberlerle ilgili sosyal medya reklamlarına tıklanması halinde zararlı ve sahte web sitelerine girilebiliyor. Bu tür sahte sitelerde maddi kayıpların yanı sıra cihazlara virüs bulaşması gibi diğer olumsuz etkiler de gözlemlenebiliyor.

Aynı zamanda Ramazan, yardımlaşma duygularının arttığı bir döneme işaret ediyor. Bu noktadaki tehditler genellikle sahte web siteleri, sahte SMS mesajları, WhatsApp iletileri ve sahte sosyal medya reklamları üzerinden bağış toplanma vaadiyle vatandaşların dolandırılmasını esas alabiliyor.

Ramazan Bayramı sırasında daha da artması beklenen sahte yardım sitelerine karşı genel itibarıyla çok dikkatli olmak büyük önem arz ediyor. Bir yardım kuruluşunun web sitesinin taklidini yayınlayan kötü niyetli kişiler, verdikleri hesap bilgilerine para gönderilmesini umabiliyor. Bu tür tuzakların e-posta yoluyla da karşınıza çıkabileceğini belirtelim.

Okumaya Devam Et