Bizi takip edin

Haberler

Öğrencilerin Telefon Numarası, E-posta Adresi Gibi Verileri Çalındı

Siber korsanlar; öğrencilerin isim, telefon numarası, e-posta adresi gibi kritik önem taşıyan kişisel bilgilerini ele geçirdi.

tarihinde yayımlandı

Siber korsanlar bu kez de İngiltere’deki köklü bir eğitim kurumunu hedef aldı; Lancaster Üniversitesi’nin veri tabanına erişim sağlandığı açıklanırken binlerce öğrencinin kişisel bilgilerinin ele geçirildiği kaydedildi.

Üniversite tarafından yapılan resmi açıklamada, sofistike ve kötü niyetli bir kimlik avı saldırısına kurban gidildiği belirtildi. Ayrıca olayın ortaya çıkmasıyla birlikte bilgi teknolojileri sistemlerinin korunması başta olmak güvenlik önlemlerinin artırıldığı bilgisi paylaşıldı.

İsimler, adresler, telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi bilgilere odaklanılan saldırıda kaç kişinin kritik önem taşıyan verilerine ulaşıldığı henüz bilinmiyor. Diğer yandan sadece mevcut öğrencilerin değil, ‘başvuruda bulunan’ adayların da verilerinin çalındığının altı çiziliyor.
Üniversitede halihazırda 13 binden fazla öğrenci bulunuyor.

Kimlik avı saldırıları hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

19 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen siber saldırının ilgili kurumlara hızlıca rapor edildiği bildirilirken Lancaster Üniversitesi, kimlik avı e-postalarına karşı öğrencilerini dikkatli olmaya davet ediyor. Ek olarak şüpheli e-posta alan öğrenciler için bir yardım hattı oluşturuldu. Bu sayede öğrencilerin olası zararlardan korunması hedefleniyor.

Üniversiteler, öğrenci ve personel kişisel verilerinin hedeflendiği kimlik avı saldırıları öne çıkan siber saldırı unsurları arasında yer alıyor.

Okumaya Devam Et