Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

‘Ödemezseniz Evinizi Havaya Uçururuz’ Diyerek 1,2 Milyon Dolar Topladılar!

İnternet kullanıcıları, ‘bulunduğu binaya bomba yerleştirildiği ve para ödemezse patlatılacağı’ tehdidi içeren korkutucu e-postalarla karşı karşıya kalabiliyorlar. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Siber korsanlar, akıl sır erdirilemeyen yöntemlerle insanları dolandırmaya devam ediyorlar. Bu noktada e-posta kullanılarak yapılan dolandırıcılık (e-posta sahtekarlığı veya Email fraud olarak da bilinir) denemelerinde artış bekleniyor

Siber korsanların 2019’un ilk beş ayında azalan e-posta sahtekarlığına yönelik çabalarının önümüzdeki aylarda yükselişe geçebileceği kaydediliyor. Dolayısıyla e-posta kullanıcılarının daha dikkatli olmasında yarar görüyoruz.

Öte yandan son dönemde dolandırıcılık odaklı e-postalarda bazı temel özellikler öne çıkıyor.

E-mail’de link içermeyen metinler, Bitcoin cüzdan adresinin görüldüğü PNG veya JPEG formatlı görseller kullanılıyor. Yine e-mail içeriğinde, ödeme yapılması için gerekli hesap bilgilerinin bulunduğu PDF dosyalar da olabiliyor.

Oldukça şaşırtıcı sahtekarlık temaları da söz konusu. Örneğin kişilerin yetişkin sitelerini görüntülerken kaydedilmiş videolarına sahip olunduğu ve fidye ödenmemesi halinde içeriklerin internette yayılacağı tehdidinde bulunuluyor. Daha da ilginç bir şekilde internet kullanıcıları, ‘bulunduğu binaya bomba yerleştirildiği ve para ödemezse patlatılacağı’ tehdidi içeren korkutucu e-postalarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

‘Saçma, inanmam’ diyor olabilirsiniz ama bu tür e-postalar düşündüğünüzden çok daha tehlikeli. İçeriklerinin gerçekmiş gibi görünmesine yönelik incelikle kurgulanmış detaylar, inandırıcılığının artmasına neden olabiliyor. Siber güvenlik kuruluşu Symantec, bu tür dolandırıcılık yöntemlerinin yılda toplam 1,2 milyon dolarlık zarara yol açabildiğini ve mağdurların ödemelerini ağırlıklı olarak Bitcoin şeklinde gerçekleştirdiğini kaydediliyor.

Bu yüzden başıma gelmez demeden önce bilinçlenmek gerekiyor.
E-posta dolandırıcılarına karşı alınabilecek önlemler hakkında ayrıntılı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et