Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Nükleer tesisin bilgisayarlarını kripto para için kullanan çalışanlar tutuklandı

tarihinde yayımlandı

Nükleer Tesis

Ofis bilgisayarlarını, sunucuları, iş istasyonlarını ve diğer donanımları kripto para madenciliği için kullanan BT çalışanlarını duymuştuk ama nükleer tesisin süper bilgisayarını Bitcoin madenciliği için kullanmak herhalde ilk olmuştur.

Olay, Rusya’nın nükleer başlık üretmek için kullandığı haritada dahi yeri gösterilmeyen, bulunduğu bölgeye izinle girilen Sarov’daki nükleer tesisinde gerçekleşti. Tesiste çalışan mühendisler, tesiste bulunan Rusya’nın en güçlü süper bilgisayarlarından birini Bitcoin madenciliği için kullandı. Ancak güvenlik sebebiyle İnternete erişimi kapalı olan bilgisayarın internete bağlanmasıyla birlikte durum fark edildi ve Rus yetkililer duruma el koydu. Tesisin basın bürosundan yapılan açıklamada çalışanların Bitcoin madenciliği girişimlerinin zamanında tespit edilerek durdurulduğu ve bu girişimde bulunan çalışanların yetkililere teslim edildiği bildirildi. Tutuklanan çalışanlar hakkında ulusal güvenliği tehdit etmekten dava açılması bekleniyor.

2011 yılında tesise kurulduğunda dünyanın en güçlü ilk 20 bilgisayarı arasında yer alan süper bilgisayar 1 petaflop kapasiteye sahip.

Okumaya Devam Et