Bizi takip edin

Haber

Nesnelerin İnternetine yönelik saldırılar 4 kat arttı

Fortinet’in 2017’nin dördüncü çeyreği için yayımladığı Tehdit Görünümü raporunda özellikle nesnelerin internetine yönelik saldırıların bu zaman aralığında dört katına çıktığı görülüyor.

Tarih:

-

Fortinet’in 2017’nin dördüncü çeyreği için yayımladığı Tehdit Görünümü raporunda özellikle nesnelerin internetine yönelik saldırıların bu zaman aralığında dört katına çıktığı görülüyor. Bu bulgular, Fortinet’in canlı üretim ortamlarında hizmete aldığı bir dizi ağ cihazları ve sensörleri tarafından toplanan milyarlarca tehdit vaka ve olaylarını temel alıyor.

Fortinet Sistem Mühendisliği Bölge Direktörü Melih Kırkgöz

Fortinet Sistem Mühendisliği Bölge Direktörü Melih Kırkgöz

Fortinet Sistem Mühendisliği Bölge Direktörü Melih Kırkgöz konuyu şöyle değerlendiriyor: “Zararlı yazılımların evrimi ağırlıklı olarak nesnelerin internetinin yaygınlaşmasından güç alıyor. Gartner’ın verilerine göre 2017’deki bağlantılı nesne sayısı 8 milyar olarak belirlendi. 2020’ye kadar bu rakamın üç katına çıkması beklenirken dünyada kişi başına aşağı yukarı ortalama üç bağlantılı cihaz olacağı öngörüsünden yola çıkılıyor. Özetle, siber suçlular için ağa giriş yapma veya ağın bir kısmını (ya da tamamını) rehin alma fırsatı azalma işareti vermediği gibi, katlanarak artıyor.”

Ortada dolaşan birçok tehdit olduğuna şüphe yok. Örneğin, WPA2 protokolüne karşı Anahtarı Yeniden Yükleme Saldırıları (KRACK), “tek kullanımlık anahtar” kelimesini kriptocuların sözlüğünden çıkarıp ana akıma dahil etti. Fidye yazılımlara da “.asasin” ve “Bad Rabbit” gibi kötü niyetli olduğu adından belli olan isimler eklendi. ‘Kriptomadencilik’ saldırıları da aniden arttı ve sistemleri çökertti.

Nesnelerin İnterneti Saldırıları Artışta

Bununla birlikte nesnelerin interneti temelli saldırılar dördüncü çeyrekte ilk sırada yer aldı. GoAhead, WIFICAM, MVPower, DVR, Netcore Netis cihazlarına ve Ubiqiti Networks’e ait AirOS ekipmanlarına karşı gerçekleştirilen saldırılar, dördüncü çeyrekte sensörler boyunca yayılmayı artırarak tespit edilen saldırılar listesinde ilk 20’de yer aldı. Özellikle WIFICAM saptama saldırıları listede bir anda yükseldi. Firmaların yüzde 8’i bu saldırılara üçüncü çeyrekte maruz kalırken dördüncü çeyrekte bu rakam dört katına çıktı.

Nesnelerin interneti saldırılarının vektörünü daha da tehlikeli kılan şey ise bu istismarların tamamının, bilinen veya adlandırılmış bir ‘Yaygın Zafiyet ve Maruziyet (CVE) ile ilişkili olmaması. Bu da nesnelerin internetindeki savunmasız cihazların sayısındaki hızlı artışının getirdiği endişe verici sonuçlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

İlk 20 listesinde yer alan saldırıların üçü, dördüncü çeyrekte hedef aldıkları nesnelerin interneti cihazlarında da saptandı. Fakat tekil bir zafiyeti istismar eden önceki nesnelerin interneti saldırılarının aksine Reaper ve Hajime gibi yeni nesnelerin interneti botnetleri birden çok zafiyeti aynı anda hedef alabiliyor. Bu çok vektörlü yaklaşıma karşı mücadele etmek çok daha zor. Reaper’ın Lua motoru ve kodu üzerine kurulan esnek yapısı, önceki nesnelerin interneti zafiyetlerine yönelik sabit ve önceden programlanmış saldırılar yerine kodunun kolayca güncellenebileceği anlamına geliyor. Böylece halihazırda aktif bir botnet üzerinde kullanılabilir hale gelmesiyle daha hızlı toplanarak yeni ve daha zararlı saldırılar gerçekleştirebiliyor.

Ekim ayının başında Reaper’ın istismar hacmi birkaç günde normale düşmeden önce 50 binden 2,7 milyona fırladı. Bu tarz bir evrim potansiyelinin endişe verici olduğu belirtiliyor.

Bizi neler bekliyor

Melih Kırkgöz, yakın gelecekte bizleri nelerin beklediğini özetlerken, “Nesnelerin interneti odaklı, savunmasız ve yamalanamayan cihazları hedef alan ve sayıları giderek saldırıların yansıması, geçmişte de görüldüğü gibi her şeyi daha kötü yapacak toplanma özelliğine sahip büyük botnetler şeklinde olacaktır. Dyn’e karşı gerçekleştirilen Mirai temelli saldırılar da bunun bir örneği. Bu tür toplu saldırı ağları (hivenet), insan denetiminin en az olduğu savunmasız sistemleri saptamak ve hedef almak için öğrenen makinaları ve çoklu vektör yaklaşımlarını kullanabiliyor” diyor. Geleneksel botnetler, bot yöneticisinden komutları beklerken hivenetlerde yer alan cihazlar, hedefi analiz edip sahip olabileceği zafiyetleri saptadıktan sonra bağımsız bir şekilde ortamı istismar edecek en muhtemel saldırı türünü seçebiliyor. Böylece daha hızlı yayılarak hiç olmadığı kadar yıkıcı sonuçlar oluşturabiliyor.

Melih Kırkgöz, “2018 Tehdit Ortamı Öngörüleri” raporunda da belirttiğimiz gibi hivenetler, gizliliği ihlal edilmiş cihazların yığınını farklı saldırı vektörlerini saptamak ve saldırmak için kullanabiliyor. Daha fazla cihazı saptayıp gizliliğini ihlal ettikçe bir hivenet çok hızlı bir şekilde büyürken aynı anda birçok hedefe saldırma yeteneğini artırarak BT ekiplerinin yamayı, zararlı yazılıma karşı bir yazılımı veya izinsiz girişi engelleyici izinleri uygulama yeteneğini bastırabiliyor. Bu yüzden kuruluşunuzun şu anki hizmet engelleyici dağıtık savunmaları yakın zamanda değerlendirmesi, nesnelerin internetine yönelik toplu bir saldırı yolunuza çıktığı zaman sorun yaşamamanız için kritik bir öneme sahip” diyor.

Nesnelerin interneti saldırılarına karşı daha iyi savunabilmek için en iyi uygulamalar ağınıza bağlı cihazları saptamayla başlayıp envanterini yaptıktan sonra nasıl yapılandırıldığını ve ağ erişim noktalarının doğrulanmasını nasıl kontrol ettiklerini belgeliyor. Tam görünürlük elde edildikten sonra kuruluşlar, nesnelerin interneti cihazlarını dinamik olarak özelleştirilmiş ilkelere sahip güvenli ağ alanlarına ayırabiliyor.

Bununla birlikte, etkili koruma için, özellikle erişim noktalarında bu ağın tümünü kapsayabilecek, yanal genişleyen ağ trafiğiyle kesişebilen, hatta güvenlik cihazlarının ve platformlarının çoğunun yapamadığı bir şeyi yaparak çoklu bulut ortamlarına da yayılabilen entegre ve otomatikleştirilmiş güvenlik dokusunu veya yapısını kullanarak bu segmentlerin tümünün dinamik bir şekilde birbirine bağlanması gerekiyor.

Önemli Olanı Korumak

2018’de nesnelerin interneti, önemi gittikçe artan bir siber güvenlik problemi olmaya devam ediyor. Suçlular yalnızca güvenli olmayan ve savunmasız nesnelerin interneti cihazlarından faydalanmıyor. Nesnelerin internetinin sorunları, bildirilmiş zafiyetlere cevap veren ürün güvenlik ve olay müdahale ekibine (PSIRT) sahip nesnelerin interneti imalatçı sayısının çok az olması gibi birçok kritik güçlük ile şiddetleniyor. Devamında ise mevzuatın yetersiz olması da nesnelerin interneti imalatçılarının bildirilmiş bir tehdidi bile öncelik haline getirmesinin moral bozucu olması anlamına geliyor. Bilinen zafiyetleri hedef alan ve onlara dair resmi bir CVE eklenmemiş olan saldırıların sayısı da bunu destekliyor.

Nesnelerin interneti temelli zararlı yazılım ailelerinin çarpıcı bir şekilde artması, bu tehdidin inanılmaz derecede çabuk çoğalan yapısının altını çiziyor. “Çoğal ve saldır” stratejisi yeni olmasa da tek nokta, imza temelli zararlı yazılıma karşı yazılımların basitçe modern zararlı yazılımların hacmine, hızına ve çeşitlerine karşı savunmaya yeterli olmadığını bir kere daha hatırlatıyor. Ağınızın ve oradaki verinizin daha iyi korunması için kuruluşun, günümüzün ayrık ve dinamik ağ ortamının çoklu katmanında yer alan, bilinen ve bilinmeyen tüm tehditleri saptayacak zararlı yazılıma karşı savunma yeteneklerini son noktalardan çekirdeğe ve bulutun dışına entegre etmesi gerekiyor.

Haber

Mirai botnetinin yaratıcıları siber suçların çözülmesinde FBI’a yardım ediyor

2016 yılında 100 binlerce IoT cihazını etkileyen ve interneti durma noktasına getiren Mirai botnetinin yaratıcıları artık FBI’a danışmanlık yapıyor.

Tarih:

-

Botnet

2016 yılında nesnelerin interneti cihazlarıyla oluşturdukları Mirai botneti ile İnterneti neredeyse kilitlenme noktasına getiren siber saldırganlar, siber suçların çözülmesinde FBI’a yardımcı olarak hapis cezasından kurtuldular. 20’li yaşlardaki siber korsanlar geçtiğimiz Aralık ayında suçlarını kabul etmişlerdi ve yaklaşık 1 yıldan bu yana FBI’a siber suçlarda danışmanlık yapıyorlar.

Yapılan açıklamalara göre siber saldırganlar şu ana kadar FBI’a büyük yardımlarda bulunmuşlar ve çok önemli siber suçların çözülmesinde büyük rol oynamışlar. Bu yüzden siber korsanlar 5 yıllık denetimli serbestlikten yararlanmışlar ve hapis cezasından kurtulmuşlar. Ayrıca her biri 2500 saat kamu hizmetinde çalışacaklar ve 127 bin USD ceza ödeyecekler. Siber korsanlar, yasadışı faaliyetlerinden elde ettikleri yüksek miktarda kripto parayı da yetkililere teslim etmişlerdi.

Çok önemli saldırıların durdurulmasında yardımcı oldular

Siber korsanlar, 2017 yılında 100 bine yakın bilgisayarın etkilendiği ve kullanıcıların bilgilerini çalan Kelihos botnet’inin çökertilmesine yardımcı olmuşlar. FBI’a yardım ettikleri bir diğer olay ise Memcached tabanlı DDoS saldırısının durdurulması olmuş.

Okumaya Devam Et

Haber

Virobot bilgisayarınızı siber korsanın oyuncağı haline getiriyor

Virobot bilgisayardaki dosyaları şifreleyerek fidye talep etmekle kalmıyor, aynı zamanda bilgisayarı botnet ağına katarak spam mesajlar gönderiyor.

Tarih:

-

Fidye Yazılımı

Yeni tespit edilen fidye yazılımı, bulaştığı bilgisayarın her parçasını kullanıyor ve sömürüyor. Virobot adı verilen zararı yazılım bulaştığı bilgisayarı aynı zamanda büyük bir botnetin parçası haline getiriyor. Fidye yazılımı özelliğiyle bilgisayardaki dosyaları şifreleyerek kullanıcıdan fidye talep ederken, zararlı yazılım tarafıyla bilgisayarın tüm gücünü spam mesajlar atmak ve diğer bilgisayarlara zararlı yazılım bulaştırılmasında ya da farklı siber saldırılarda kullanılıyor.

2017 yılında yaşanan WannaCry fidye yazılımı saldırısında dünyada yüzlerce hatta binlerce bilgisayar etkilenmiş ve hastaneler, üniversiteler ve havaalanlarındaki bilgisayarlar çalışamaz hale gelmişti. Botnet tarafından bakıldığında Mirai botneti 2016 yılında sadece ABD’de binlerce cihazı çalışamaz hale getirmiş ve milyonlarca dolar zarara neden olmuştu.

Virobot ise bilgisayardaki dosyaları şifreliyor ve ardından 520 USD değerinde Bitcoin fidye talep ediyor. Bilgisayarı kilitledikten sonra cihazda Microsoft Outlook varsa kişi listesindekilere spam e-posta gönderiyor. Mesaj ise doğal olarak Virobot’un bulaşmasını sağlayacak kopyasını içeriyor. Virobot’un sunucusu çökertildiğinden dolayı şu an herhangi bir tehlike yaratmıyor, ancak yine de dikkatli olmakta fayda var.

Okumaya Devam Et

Haber

Siber saldırganlar Newegg müşterilerinin kredi kartı bilgilerine ulaştı

Türkiye’deki kullanıcıların da yoğun bir şekilde kullandığı popüler alışveriş sitesi Newegg de siber saldırganların kurbanı oldu.

Tarih:

-

newegg

Türkiye’deki kullanıcıların da yoğun bir şekilde kullandığı popüler alışveriş sitesi Newegg de siber saldırganların kurbanı oldu. Güvenlik araştırmacıları, siber saldırganların müşterilerin kredi kartı bilgilerine eriştikleri konusunda kullanıcıları uyarıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Magecart adlı siber korsan grubunun siber saldırısına uğrayan Newegg kötü günler yaşamaya devam ediyor. Güvenlik alanında çalışmalar yapan RiskIQ adlı şirket siber saldırganların Newegg’in ödeme sistemlerine kötü amaçlı kodlar eklediğini ve bu kodlar üzerinden kredi kartı bilgilerini topladığını açıkladı.

Siber korsanların ekledikleri kodlar 14 Ağustos ile 18 Eylül arasında sitenin ödeme sisteminde çalışmaya devam etmiş. Şu an için hangi müşterilerin ya da hangi konumdaki müşterilerin etkilendiği konusunda net bir bilgi yok. Saldırıyı gerçekleştiren grup daha önce de British Airways ve Ticketmaster’a saldırı düzenlemişti.

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi8 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi9 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale9 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi9 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık9 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi10 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi10 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık10 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi10 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi11 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

darkq-tequila darkq-tequila
Bankacılık3 hafta önce

Latin ülkelerindeki bankaları tehdit eden zararlı yazılım tespit edildi

Dark Tequila kod adlı gelişmiş bir siber operasyon, son beş yıldır Meksika başta olmak üzere Latin Amerika’da kullanıcıları hedef alıyor....

Cosmos Bank Cosmos Bank
Bankacılık4 hafta önce

Kuzey Kore bağlantılı siber korsan grubu Cosmos Bank’tan 13,5 milyon dolar çaldı

Hindistan’da faaliyet gösteren Cosmos Bank’ın SWIFT/ATM altyapısına siber saldırı düzenleyen Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubu 13,5 milyon dolar çaldı.

Truva Atı Truva Atı
Bankacılık1 ay önce

Mobil bankacılığa yönelik truva atlarında patlama yaşanıyor

Mobil bankacılığa yönelik Truva Atları, 2018’in 2. çeyreğinde siber sorunlar listesine damgasını vurdu. 2018’in ilk çeyreğine göre üç kat, 2017’nin...

Spy Banker Spy Banker
Bankacılık2 ay önce

Sahte bankacılık uygulaması, kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyor

Kredi kartı bilgilerine ulaşmak için mobil bankacılık müşterilerini sahte sayfalara yönlendiren Android/Spy.Banker.AHR adlı yeni bir zararlı yazılım tespit edildi.

Oltalama Oltalama
Bankacılık2 ay önce

Oltaya takılan çalışanlar bankaya 2,4 milyon dolara mal oldu

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir bankanın çalışanları siber korsanların oltalama saldırısında bağlantıya tıklayarak bankanın 2 milyon doların üzerinde zarara uğramasına...

Para Aklama Para Aklama
Bankacılık3 ay önce

Yeni çözüm kripto para kullanılarak yapılan para aklama girişimlerini tespit ediyor

Son dönemde kripto para kullanılarak gerçekleştirilen para aklama girişimlerini tespit etmek ve engellemek için yeni çözümler geliştiriliyor.

kripto para kripto para
Bankacılık3 ay önce

Türkler, dijital paranın geleceğin online harcama aracı olacağına inanıyor

Yapılan araştırmaya göre dijital para birimlerinin geleceğin online harcama aracı olacağı görüşüne katılan Türklerin oranı yüzde 53 ile Avrupa ortalamasının...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık4 ay önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık5 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık6 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.