Bizi takip edin

Haberler

NASA Astronotundan Uzayda Bilgi Güvenliği İhlali

NASA astronotu Anne McClain’in kendisine ait olmayan bir banka hesabına izin almadan giriş yaptığı açıklandı. Kamuoyuna yansıyan konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

tarihinde yayımlandı

Bilgi güvenliği ihlalinin ve suçun sınırı yok. Uzayda görev yapan Anne C. McClain adlı NASA astronotunun eşinin banka hesabına izinsiz giriş yaptığı ortaya çıktı. Böylelikle bir astronot uzaydayken kendisine ait olmayan bir banka hesabına gizlice giriş yapmış oldu. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) bünyesinde 6 aydır görevini sürdüren astronotla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Olayın nihai sonucuyla birlikte, ‘uzayda gerçekleştirilmiş ilk suç’ olabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak New York Times’a açıklamalarda bulunan McClain, eşinin kendisine 2018’de boşanma davası açtığını, oğullarının vekaletini alması halinde yeterli parası bulunup bulunmadığını kontrol etmek istediğini öne sürerek ‘kötü bir amacım yoktu’ dedi.

Konuyla ilgili olarak Federal Ticaret Komisyonu’na şikâyette bulunan McClain’in eşinin ABD Hava Kuvvetleri eski subayı olduğu, evliliklerinin 2014’te başladığı, astronotun boşanma davasının açıldığı tarihten bir ay sonra uzaya gönderildiği bilgileri bulunuyor.

İlgili şikayetin ardından NASA Teftiş Kurulu tarafından başlatılan McClain’e yönelik soruşturmanın sonucu merakla bekleniyor.

Öte yandan boşanma davasının da bir ay içerisinde tamamlanacağı ifade ediliyor.

Görsel Kaynak: nasa.gov

Okumaya Devam Et