Bizi takip edin

Haberler

NAS Cihazlarına Yönelik Siber Saldırılarda Artış Kaydedildi

NAS cihazlarına yönelik siber saldırılardaki artan tehdide dikkat çekiliyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Bir siber güvenlik kuruluşu tarafından gerçekleştirilen araştırmanın nihai sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Bu kapsamda NAS cihazları olarak da bilinen ağa bağlı depolama ürünlerine yönelik siber saldırılardaki artan tehdide dikkat çekildi.

NAS cihazlarında veri depolama özelliği sunuluyor. Bu kapsamda siber saldırılara maruz kalabilme ihtimali bulunan NAS cihazlarında depolanan veriler güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor.

NAS cihazlarını hedef alan siber saldırılar nasıl gerçekleşiyor? Yanıt tanıdık: Fidye saldırıları.

Ancak söz konusu saldırılarda, fidye amaçlı e-postalardaki sahte PDF dokümanlarının bilgisayarlara indirilmesi, sahte web sitelerindeki linklere tıklanması, vb. şekillerde bulaşan zararlı yazılımlara göre daha kompleks bir işleyiş söz konusu.

Öncelikle siber korsanlar, NAS cihazlarını IP adresleri üzerinden tespit ediyor. Güvenlik açıkları bulunan cihazlara web arayüzleri üzerinden erişim sağlanıyor, zararlı bir yazılım olan ve verileri şifreleyen Truva atı yükleniyor ve fidye talep ediliyor. Bu noktada güvenlik uzmanları kurbanların fidye ödemesi yapmaları halinde dahi verilerini kurtaramayabileceklerinin altını çiziyor.

Konuyla ilgili olarak NAS cihazı kullanıcılarının veri güvenliğine dikkat etmeleri tavsiye ediliyor.

Truva atı nedir?

Siber saldırganlar tarafından arka kapıları açmak, etkilenen cihaza farklı zararlı yazılımlar yüklemek, cihaz kontrolünü ele geçirmek gibi amaçlarla kullanılan bir zararlı yazılım kategorisi.

NAS cihazı nedir?

NAS (ağa bağlı depolama) cihazı, bir tür veri depolama ürünüdür.
Harici disk gibi depolama aygıtlarına alternatif olarak bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlardaki verilerin, kablosuz olarak (WiFi ya da Ethernet bağlantısı üzerinden) NAS cihazlarına gönderilip yüklenebilmesine olanak tanır.
Aynı şekilde eşleştirilmiş söz konusu cihazlar ile NAS cihazındaki verilere erişilebilir.
Bu sayede ağ üzerinden veri aktarımı ve paylaşımı mümkün olur.
Günümüzde 24 TB kapasiteye kadar depolama seçenekleri sunan NAS cihazları mevcut. Bu tip cihazlar özellikle kreatif profesyoneller ve küçük işletmeler tarafından tercih ediliyor.

Dijital hayata dair güvenlik tavsiyeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et