Bizi takip edin

Haberler

Milyonlarca Tıbbi Kaydın İnternette Başıboş Bırakıldığı Ortaya Çıktı

Güvenlik araştırmacıları, ABD genelinde milyonlarca kişiye ait tıbbi kayıtların şifresi bile bulunmayan sunucularda tutulduğu sonucuna ulaştı. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

ABD’de özel bir klinikte tedavi görmüş birçok kişinin tıbbı kayıtlarının risk altında olduğu ortaya çıktı. ProPublica ve Alman yayın organı Bayerischer Rundfunk tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, 5 milyon ABD’linin tıbbı kayıtları bedava yazılımlar veya sadece web tarayıcıları üzerinden kolayca erişilebilir durumda.

Yayınlanan habere göre, ABD genelindeki en az 187 tıbbı bilgi içeren sunucunun modern güvenlik önlemleri bir yana dursun, tek bir şifre ile bile korunmadığı anlaşıldı. Dahası, söz konusu sunucuların büyük kısmının tarihi geçmiş yazılımlara sahip olduğu ve siber saldırılara karşı savunmasız oldukları kaydedildi.

ProPublica, toplamda 13,7 milyon tıbbı muayenenin ve 400 bin X-ray taramasının (röntgen) kolaylıkla siber suçluların eline düşebileceğini ifade etti. Güvenlik araştırmacısı Jackie Singh tarafından yapılan açıklamada, “Bu hack’leme bile değil. Açık kapıdan içeri girmek” ifadesini kullandı.

Erişilebilir belgelerin bir kısmında hastaların isimleri ve doğum tarihlerinin yanı sıra sosyal güvenlik numaralarının da bulunduğu belirtildi. ProPublica, erişilebilir bilgilerin kopyalandığına dair bir delil bulmadı, ancak tespit edilen güvenlik açığı medikal sanayide ne denli büyük bir ihmal bulunduğunu gözler önüne serdi.

Yetkililer, söz konusu güvenlik açığının ABD’de Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Sorumluluğu Yasası’nın (HIPAA) ihlali olduğuna işaret ederken 1996 yılında hayata geçirilen söz konusu yasanın hassas bilgilerin yönetimini kapsadığı ifade ediliyor. Öte yandan mevcut yasanın yönlendirme sağlamadığı noktalardan biri, medikal sanayinin verilerini bilgisayarlarında nasıl güvenlik altına alması gerektiği.

ProPublica tarafından uyarılan bazı sunucuların güvenlikleri güncellenmiş olsa da güvenlik açığı bulunan tüm sunucuların düzeltilmesi belli bir süre alacak.

Okumaya Devam Et