Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Microsoft Windows’u hedef alan yeni bir tehdit tespit edildi

Siber saldırganlar PowerShell üzerinde yeni keşfedilen bir açığı kullanarak Microsoft Windows’a saldırıyorlar.

tarihinde yayımlandı

windows-10

Henüz keşfedilmemiş (zero-day) sistem açıklarını kullanan saldırılar en tehlikeli siber tehditler arasında yer alıyor, çünkü saldırıya uğrayan kişiye öncesinde söz konusu açığı kapatma ve kendini savunma fırsatı vermiyor. Bu tür açıklardan faydalanmak üzere tasarlanan saldırılar, çoğu zaman siber saldırganların tüm sistemin kontrolünün ele geçirmelerine neden oluyor. Özellikle APT türü sofistike saldırılar bu senaryoyu sıklıkla hayata geçiriyor ki, son tespit edilen saldırı da bu gruba dahil.

Söz konusu Microsoft Windows saldırısı, PowerShell üzerinde yeni keşfedilen bir açığı kullanarak gerçekleştiriliyor. Saldırgan buradan sisteme sızarak sistemi ele geçirmesine yardımcı olacak ayrıcalıkları tanımlıyor. Son derece iyi kodlanmış olan saldırı, pek çok Windows sürümüne saldırarak etkisi altına alabilme yeteneğine sahip.

Saldırı, geçtiğimiz yaz aylarının sonlarında Orta Doğu’da yer alan bir düzine civarında organizasyonu hedef aldığı sırada keşfedildi. Saldırının arkasında daha önce de PowerShell arka kapılarını kullanmasıyla ünlü FruityArmor grubunun olduğu düşünülüyor. Kaspersky Lab uzmanları durumu fark ettikleri anda açığı Microsoft’a bildirdi..

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Anton Ivanov, konuya ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Sıfır gün açıkları söz konusu olduğunda yeni saldırı tekniklerine karşı tetikte olmak büyük önem taşır. Gerçekleştirdiğimiz sürekli tehdit analizleri sadece yeni tehditleri ve hedefleri ortaya çıkarmakla kalmıyor, siber saldırganların kullandığı tekniklerin gelişimini de takip ediyor. Tüm bu araştırmalarımız sayesinde benzer saldırıları engellemek üzere kurgulanmış bir güvenlik teknolojileri katmanına sahibiz” diye konuştu.

Buna benzer saldırılardan korunmak için aşağıdaki önlemleri almanız öneriliyor:

  • Üzerinde bilinen açıklar olan ve yakın zamanda siber saldırılarda kullanılmış yazılımları kullanmaktan kaçının.
  • Kullandığınız yazılımların güncellemelerini düzenli olarak yaptığınızdan emin olun. Vulnerability Assessment (güvenlik açığı değerlendirmesi) ve Patch Management (yama yönetimi) özelliklerine sahip güvenlik çözümleri kullanın.
  • Bilinen ve henüz keşfedilmemiş saldırılara karşı aktif olarak koruma sağlayan davranışsal tehdit algılama yeteneğine sahip çözümlerden yararlanın.
Okumaya Devam Et