Bizi takip edin

Haberler

Microsoft: “Adobe Flash Desteğini Aralık’ta Sonlandırıyoruz”

Microsoft, web tarayıcıları üzerindeki Adobe Flash desteğini Aralık’ta noktalıyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Microsoft, Chromium tabanlı Edge, Edge Legacy ve Internet Explorer (IE) 11 tarayıcılarından Adobe Flash desteğinin kaldırılacağı tarihi belirledi. Teknoloji şirketi, Adobe Flash desteğini Aralık 2020’de sonlandıracak.

Microsoft, aldığı kararın yanı sıra Windows, Microsoft tarayıcıları ve Adobe Flash ile iş faaliyetlerini yürüten müşteriler için yeni bir plan belirledi. Bu kapsamda Adobe Flash, Microsoft Edge’e Internet Explorer mod içeriği kullanılarak bir eklenti olarak yüklenebilecek. Aynı işlem IE 11 için de geçerli olacak. Microsoft üzerinde Adobe Flash Player bir eklenti haline geldiğinde, tüm diğer üçüncü parti eklentiler gibi Microsoft Tüketici Desteği ile bağlantısı bulunmayacak.

Adobe ise Flash için destek işlemlerini Samsung’un 2016’da satın aldığı ABD merkezli ses teknolojileri şirketi Harman’a yükledi. Harman, kurumsal iş sistemlerinin yürütülebilmesi için 2020’den itibaren Flash Player ticari desteği ve lisanslama işlemlerini yürütecek. Adobe, Flash desteğini 2020 sonunda çekeceğini daha önceden bildirmişti.

Microsoft, Flash Player’ın aynı zamanda Chromium tabanlı Edge tarayıcısından Ocak 2021 itibarıyla kaldırılacağını ve Legacy tarayıcıları için Windows kullanıcılarına Flash güncellemeleri vermeyeceğini duyurdu. Yazılım şirketinden yapılan açıklamada, “Aralık 2020’den sonra Adobe Flash Player için Güvenlik Güncellemesi sunulmayacak ve bu, Microsoft Edge Legact ile IE 11 için de geçerli olacak” ifadeleri kullanıldı.

microsoft

Diğer detaylar…

Microsoft, Ocak 2021’den itibaren, Adobe Flash Player’ın standart ayarlarda geçersiz kılınacağını ve Haziran 2020’de sunulan KB4561600 versiyonundan daha eski versiyonların bloke edileceğini belirtti. Aynı zamanda, Adobe Flash Player indirilebilecek tüm bağlantılar Microsoft sayfalarından kaldırılacak.

Microsoft ek olarak güncelleme kataloğunda “Adlobe Flash Player Kaldırma Güncellemesi” adı altında bir güncelleme sunacak. Kullanıcı tercihine göre indirilebilecek güncelleme aynı zamanda Windows Update ve Windows Sunucu Güncelleme Hizmetleri (WSUS) ile birlikte gelecek. 2020 sonbaharından itibaren indirilebilecek olan güncelleme, kalıcı olarak Adobe Flash Player’ın sonu anlamına gelecek.

Flash kaldırma güncellemesi opsiyonel olarak Windows Update ve WSUS’te 2021 başlarında sunulacak. Microsoft, takip eden süreçte güncellemenin indirilmesi tavsiyesinde bulunacak ve bir kez uygulandı mı, güncelleme kaldırılamayacak.

Windows 10 ve eski versiyonlarını ilgilendiren Flash Player “temizliği” ise 2021 yazında yapılacak. Bu tarihte, Flash Player bağlantılı tüm API (uygulama programlama arayüzü), grup politikaları ve kullanıcı arayüzleri Microsoft Edge (legacy) üzerinden ve IE 11 ile Windows 10 platformları için yapılan en son “kümülatif güncellemeden” kaldırılacak. Bu işlem, IE 11 için gerçekleştirilen kümülatif güncelleme veya Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standart üzerinde yapılacak “aylık toparlama” ile gerçekleştirilecek.

Ek olarak, Flash Player kaldırma güncellemeleri artık “kümülatif güncelleme” ve “aylık toparlama” işlemlerinin bir parçası olacak. Adobe’den destek almaya devam edecek tüketicilerin, bu güncellemelerden etkilenmeyeceği bildirildi.

Okumaya Devam Et