Bizi takip edin

Haber

Meltdown ve Spectre açıklarını kullanan 130 kötü amaçlı kod bulundu

Intel ve AMD’nin 1995 yılından bu yana ürettikleri işlemcilerde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre açıklarını kullanan kötü amaçlı yazılım örnekleri çoğalıyor.

Tarih:

-

Meltdown Spectre

Intel ve AMD’nin ürettiği işlemcilerde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre açıklarını gidermek üzere çeşitli düzeltmeler geliştirilirken siber saldırganlar da boş durmuyor. Araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda bu açıkları kullanan 130 kötü amaçlı yazılım örneği bulduklarını açıkladılar. Antivirüs testleri gerçekleştiren bir şirket olan AV-TEST’in güvenlik uzmanları, bu kötü amaçlı yazılımların henüz test aşamasında olduğunu ancak sayılarının hızla arttığını belirtiyorlar.

Sayıları hızla artıyor

Yapılan araştırmalarda 17 Ocak’ta Meltdown ve Spectre açıklarını kullanan kötü amaçlı yazılımların sayısı 77 iken 1 Şubat’ta bu sayı 130’un üzerine çıkmış. Tespit edilen kötü niyetli yazılımların neredeyse tamamı Java-Script ile yazılmış. Bu, saldırıların büyük ölçüde Web üzerinden gerçekleşeceğini gösteriyor.

 

Intel, AMD ve ARM’nin ürettiği işlemcilerdeki tasarım hatasından kaynaklanan bu açıklar kötü niyetli kişilerin şifreli ya da şifresiz tüm verilere erişebilmelerini sağlıyor. İşin en kötü tarafı 1995 yılından bu yana üretilen neredeyse tüm işlemcilerde bu açıkların bulunması. Spectre ve Meltdown açıkları işletim sisteminde yapılan güncelleme ile giderilebiliyor. Microsoft ve Apple açıkla ilgili güncellemeler yayınladı. Bu yüzde işletim sistemi ile ilgili güncellemelerin yapılması bu açıklardan etkilenilmemesi için büyük önem taşıyor. Açıkları kapatan güncellemelerin en kötü tarafı ise işlemci performansında hissedilir derecede düşüşe neden olmaları.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Instagram’da siber zorbalık olayları giderek artıyor

Sosyal medya platformları, eğlenmek ve kişi ya da topluluklarla iletişim kurmak gibi amaçların yanında zorbalık için de oldukça fazla kullanılıyor. Siber zorbalığın en çok yaşandığı platform %40 ile Instagram, Facebook ve Snapchat %31 ile Instagram’ı takip ediyor.

Tarih:

-

Siber Zorbalık

Bitdefender Antivirüs’ün Gençler ve Çevrimiçi Tehditler Raporu, gençlerin sosyal medyada maruz kaldığı siber zorbalığın boyutunu ortaya çıkarıyor. Araştırmaya göre, her 10 Amerikalı gençten 3’ü siber zorbalık ile baş etmeye çalışıyor. Gençler en çok Instagram’da siber zorbalık ile karşı karşıya kalırken, onun ardından sırasıyla Facebook, Snapchat, Kik ve Youtube siber zorbalığın en çok görüldüğü diğer platformlar olarak öne çıkıyor.

Instagram %40 İle Siber Zorbalığın En Çok Görüldüğü Platform

Bitdefender Antivirüs’ün araştırması, siber zorbalığın en yaygın olduğu platformun %40 ile Instagram olduğunu gözler önüne seriyor. En çok hedef alınan kesim ise 14 ile 16 yaş arası gençler olarak belirlenirken katılımcıların yarısı zorbalıkla karşılaşan arkadaşlarının da olduğunu belirtiyor. Siber zorbalığın Instagram’dan sonra en çok görüldüğü platformlar %31 ile Facebook ve Snapchat, %27 ile Kik ve %21 ile Youtube olarak öne çıkıyor. Kik’te en çok 14 ile 16 yaş arasındaki gençler, Facebook, Whatsapp ve Pinterest’te ise en çok 12 ile 14 yaş arası çocuklar siber zorbalığa maruz kalıyor.

Siber Zorbalığa Karşı 7 Önemli Tavsiye

Gençlerin psikolojilerinin bozulmasının dışında, ebeveynler için de çocuklarının siber zorbalıktan etkilendiğini görmek üzücü oluyor. Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, siber zorbalığa maruz kalma riskine karşı 7 önemli tavsiyede bulunuyor:

  • Tanımadığınız kişilerden gelebilecek istenmeyen yorumları ve mesajları önlemek için profillerinizi gizli hale getirin.
  • Beğeni ya da yorum almak için #like4like, #followme, #tbt, #followforfollow #instagood, #instadaily #picoftheday veya #tagforlikes gibi zorbaların dikkatini daha çok çekebilecek hashtaglerle fotoğraf paylaşmayın.
  • Sizi veya başkasını hedef alan bir siber zorba ile karşılaştığınızda bu kişiyi engelleyin ve şikayet ederek bildirin.
  • Siber zorbalardan gelen herhangi bir çevrimiçi veya çevrimdışı mesaja cevap vermeyin.
  • Zorbalığa ortak olmamak için size gönderilen ve zorbalık içeren herhangi bir mesajı başkalarına iletmeyin.
  • Siber zorbaların sistemlerinize izinsiz erişmesini sağlayacak casus yazılımlara karşı koruma sağlayan bir antivirüs yazılımı kullanın.
  • Önlemlere karşın böyle bir sorun yaşanırsa, çocuklarınızı sevginizle destekleyerek moral verin ve birlikte daha çok zaman geçirin. Onlara elinizden geldiğince özgüven aşılayarak internette karşılaşabilecekleri bu tür vakalardan etkilenme ihtimallerini en aza indirin.
Okumaya Devam Et

Haber

Tatile giderken bu önlemleri almadan yola çıkmayın

Tarih:

-

Kilit Sistemi

Uzun süredir beklediğiniz ve hak ettiğiniz huzuru yaşayacağınız yaz tatilleri, dönüşte siz yokken evinize hırsızın girdiğini fark ettiğiniz anda bir felakete dönüşebilir. Güvenli kilitleme sistemleri alanında hizmet veren Mul-T-Lock, evinizin güvenliğini sağlayarak huzurlu bir şekilde tatilinizi geçirebilmeniz için 6 tavsiyede bulunuyor.

İyi bilinen bir kilit markası kullanarak kilidi zorlanmış kapıları ortadan kaldırın

Çoğu hırsız kolay girişleri ya da evleri seçer. Eğer kopyalanamayan anahtarlarıyla ve maymuncukla açılamayan kilitleriyle tanınan bir kilit seçerseniz, hırsızlar kapınızda bu kilidi gördüğünde evinize girmekten vazgeçerler.

Evden ayrılmadan önce tüm kapılarınızı, pencerelerinizi ve varsa garajınızı bir kez değil, birkaç kez kontrol edin

Yokluğunuzda evinizin tamamen kilitli olduğundan emin olun ve varsa garajınızı da kontrol etmeyi unutmayın. Bazı odalardaki perdeleri evde birisi varmış izlenimi vermek için biraz açık bırakabilirsiniz. Tamamen kapalı ve terk edilmiş gözüken evler hırsızların daha çok dikkatini çekecektir. Eğer garajınızda değerli eşyalarınızı barındırıyorsanız onları görülmesi zor, pencerelerden uzak kısımlarda saklamaya özen gösterin.

Evde olmadığınızı gösteren işaretleri saklayın

Hiçbir şey kapınızdaki mektuplar, boş paketler ve büyük çöp poşetleri kadar evde olmadığınızı belli etmez. Çöplerinizi atıp, market gibi sürekli paket teslim aldığınız yerlerin siparişlerini de iptal edebilirsiniz. Eğer çok posta alan biriyseniz güvendiğiniz bir komşunuza veya apartman görevlinize posta kutunuzun anahtarınızı vererek onları birkaç günde bir toplamasını isteyebilirsiniz.

Uzaktan erişim için bir akıllı kilit sistemi kullanın

İçinizin tamamen rahat etmesi için acil bir durumda evinizin güvenliğini sağlayabileceğiniz bir akıllı kilit sistemi kullanın. Akıllı telefon veya tablet gibi cihazlar aracılığıyla gerektiğinde uzaktan müdahale edebileceğiniz ya da başka kişiler için yetkilendirmeler tanımlayabileceğiniz bir sistemle sanki evdeymişsiniz gibi konut güvenliğinizi devam ettirebilirsiniz. Ayrıca siz tatildeyken belirli günlerde evinize girmesini istediğiniz kişilere sadece o günler için giriş yetkisi tanımlayabilirsiniz.

Odalarınızdaki lambalarınızı zamanlayıcıyla çalıştırın

Evinizdeki birkaç odayı seçerek evinizi hedef alabilecek bir hırsızlık riskini azaltın. Zamanlayıcıya sahip lambalar kullanarak veya ek bir zamanlayıcı satın alarak evinizdeki bazı ışıkların özellikle bazı akşam veya gece saatlerinde açık olmasını sağlayın. Ayrıca evinizin girişinin etrafındaki, dışarıda bulunan ışıklarınızın da her akşam yanacak şekilde ayarlandığından emin olun. Eviniz ve çevresindeki aydınlık, istenmeyen ziyaretçileri uzakta tutacaktır.

Sosyal medyada tatilde olduğunuz hakkında çok paylaşımda bulunmayın ve evinizin lokasyonunu belirtmeyin

Tatile çıkacağımızı veya tatilde olduğumuzu Facebook, Instagram, Twitter gibi sitelerde yazı veya fotoğraflarda paylaşmayı hepimizi çok severiz ancak bu durum bir felakete yol açabilir. Seyahatinizin heyecanıyla yayınladığınız gönderilerinizle evinizin yakında boş olacağını da ima etmiş olduğunuz aklınıza gelmez ama bu gönderiler kötü niyetli kişilerin dikkatini çekebilir. Bu tip paylaşımlarda fazla bulunmamaya veya en azından evinizin nerede olduğuna dair bir bilgi vermemeye dikkat etmeniz geri döndüğünüzde evinizi hiç istemeyeceğiniz bir şekilde görmenizi engelleyecektir.

Okumaya Devam Et

Haber

Kripto para birimlerine yönelik zararlı yazılımlar artıyor

Zararlı yazılımlar ve fidye yazılımlarının ardından kripto–gasp kurumları tehdit etmeye devam ederken, uzmanlar birçok yeni teknik kullanan bu tehditlere karşı kullanıcıları uyarıyor.

Tarih:

-

Kriptopara

Kripto–gasp her geçen gün gelişen “zararlı yazılımlar kullanarak gelir elde etme” yöntemlerinin yeni bir türü olarak ortaya çıktı. Başarıyla sonuçlanan ilk zararlı yazılım formüllerinden biri olan bankacılığa yönelik zararlı yazılımlar, banka şifrelerinin siber suçlulara iletilmesini sağlıyordu. Ancak şifreleri kırmanın ve paraya erişmenin kolay olmaması, fidye yazılımlarının ortaya çıkmasını sağladı. Bu yazılımlar, mağdurların doğrudan para göndermesini sağlayarak bu süreci çok daha kolaylaştırdı. Ancak, bilgisayar kullanıcıları tehlikenin farkına vararak güvenlik ve veri yedekleme uygulamalarını geliştirdikçe fidye yazılımları etkisini kaybetmeye başladı.

Kripto–gaspın bankacılığa yönelik ve fidye yazılımlarına oranla bir farklılığı olduğunu belirten Fortinet Bölge Teknoloji Direktörü Melih Kırkgöz şunları söyledi: “İyi tasarlanmış bir kripto–gasp işlemi tüm mevcut kaynakları tüketmeden arka planda gizlice çalışmaya devam edebiliyor.  En iyi ihtimalde kullanıcı da arka planda fazladan bir sürecin devam ettiğini bilmeden işlerine devam edebiliyor. Bilgisayarların tamamen kullanılamaz hale geldiği, önemli belgelerin kaybolduğu ya da banka hesaplarından paraların çalındığı fidye yazlımları vb. gibi durumlarda kıyaslandığında bu senaryoda kullanıcı işlemden habersiz olduğu için neredeyse ‘mağdursuz bir suç’ ortaya çıkmış oluyor.”

Kripto–gaspta gerçek anlamda kazanç elde edilmesini sağlayacak yeterli kaynağı toplamak için çok sayıda mağdura ulaşılması gerekiyor; bu da suçlular için bir dezavantaj olarak düşünülüyor. Sonuç olarak bu durumun, BT güvenliği uzmanlarının kripto–gaspın bir saldırı unsuru olmaya devam edip etmeyeceğine ya da yeni teknikler bulundukça popülerliğini kaybedip kaybetmeyeceğine karar vermesinde belirleyici olması bekleniyor.

Şirketi doğrudan etkileyen yeni saldırılar şirketin BT güvenlik uygulamalarını nasıl etkiliyor?

Siber güvenlikte doğru yaklaşımın aslında bir risk değerlendirme süreci olduğunu vurgulayan Kırkgöz, sözlerine şu şekilde devam etti: “Şirketlerin hedef olma riskini taşımaları, mevcut koruma mekanizmalarını ve bu varlıkların çalınma ya da yok edilmesi durumunda şirketin karşı karşıya kalacağı potansiyel zararı da dahil edecek kapsamlı değerlendirme çalışmalarını yürütmeleri çok önemli.” Şirketlerin varlıkları dosya, şifre, veri tabanı gibi bilgi tabanlı varlıklar olabileceği gibi kurumsal ağa bağlanan video kameralar ve fiziki güvenlik erişim sistemleri gibi fiziki varlıklar şeklinde de olabiliyor.

Bir saldırı durumunda şirketin maruz kaldığı zararın tespit edilmesi de zor olabiliyor. Fidye yazılımları sonucu yaşanılan para kayıplarını tespit etmek daha kolayken, belge kayıpları kurtarma maliyetlerinin tespit edilmesi şirketler için zor oluyor. Şirketler için en büyük sorunlara yol açanlar ise itibar kayıpları ve müşteri verilerinin kaybı nedeniyle hukuki yaptırımlarla karşılaşmak.

Kripto–gaspın gerçekleştirdiği kayıplar da tespiti güç olanlar arasında yer alıyor. Arka planda kripto–gasp yapan sunucular esas işin gerçekleşmesi için sınırlı kaynak sunuyor ve verimlilikleri düşüyor. Kullanıcıların doğrudan erişebileceği sunucularda müşteri deneyimi de olumsuz etkilenebiliyor. Bu kayıpların değerini ölçmek ne kadar güç olsa da bu kayıplar çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor.  Bu tür kayıpların giderek artması sebebiyle şirketlerin yalnızca saldırılara karşı koruyucu önlemler almakla sınırlı kalmadan potansiyel zayıf noktaları tespit etmek için güvenlik sistemlerinin “sağlığını” düzenli olarak kontrol etmeleri ve en önemlisi de saldırıları tespit edip zarar ciddi boyuta ulaşmadan ele almaları gerekiyor. Bunların yanı sıra, bulut erişiminden başlayarak tüm müşteri ağını kapsayan güvenlik çözümlerinin uygulamaya geçirilmesi de çok önemli.

Okumaya Devam Et

BİLGİ GÜVENLİĞİNİN ABC’Sİ

Yardım Merkezi5 ay önce

Kablosuz ağ kurarken güvenliğiniz için bunlara dikkat edin

Ev veya işyerinizde kuracağınız kablosuz ağın güvenliği hem her anlamda çok önemli. Alacağınız ağ ürününü uzun süreli kullanabilmek, daha yüksek verim...

Yardım Merkezi5 ay önce

Telefonunuzdaki zararlı uygulamaları yakalamanın 5 yolu

Android işletimine sahip telefon kullanıcılarının büyük bölümü, cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığından yana endişeli. Bu konuda aklınıza bulunması gereken 5...

Makale6 ay önce

Muhtemelen bir gün karşılaşacağınız 5 siber saldırı türü

Ortaya çıkan son güvenlik açıklarıyla dikkatiniz dağılmasın. Zamanınızı ve paranızı yanı başınızda bulunan tehditlere karşı kullanın.

Yardım Merkezi6 ay önce

Evinizdeki kablosuz ağı 8 adımda güvenilir hale getirin

Mutlaka siz veya çevrenizden birileri, ayın sonu gelmeden internet kotasının dolduğundan yakınıyor; “iyi de ben o kadar dosya indirmiyorum” tepkisini...

Bankacılık6 ay önce

3D Secure nedir, ne gibi avantajlar sunar?

Online alışveriş günlük hayatımızın bir parçası haline gelirken elbette en önemli konulardan biri yine güvenlik oluyor. Kartınızı internet alışverişlerinde kullanırken...

Yardım Merkezi6 ay önce

Anne-babalara çocuklarının Facebook kullanımıyla ilgili ipuçları

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor. Sosyal medya çocuklar arasında da oldukça popüler. Araştırmalara göre 10 yaşından küçük çocukların...

Yardım Merkezi7 ay önce

Web kameramın güvenliğini nasıl sağlayabilirim?

İnternete bağlı cihazlar için güvenlik tehditleri hep oldu. Fakat konu kamera güvenliği olduğunda mahremiyet endişeleri en üst noktaya taşınıyor. Web...

Bankacılık7 ay önce

Cep telefonunuzu korumak için almanız gereken 10 tedbir

Telefonların giderek daha becerikli hale gelmesi, veri hırsızlarının ve kötü niyetli kişilerin ellerini ovuşturmalarına sebep oluyor. Kişisel verilerinizi tanıdık veya...

Yardım Merkezi7 ay önce

Zararlı yazılım tespit etmenin 9 kolay adımı

Windows kullanıcılarının zararlı yazılım sorununu ortadan kaldırıyoruz! Bilgisayarınız üzerinde hiçbir performans yükü oluşturmadan nasıl 67 antivirüs motoru gücünde bir güvenlik...

Yardım Merkezi7 ay önce

Hash nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

Günümüzde parola güvenliği, sosyal medya ve online hizmetlerin artmasıyla daha önemli hale geldi. Parolaları daha güvenli hale getiren hash metodunu...

BANKACILIKTA GÜVENLİK

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık3 hafta önce

Siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar var

Siber saldırganların öncelikli hedefi bankalar. EMEA bölgesindeki siber saldırıların yüzde 24’ü banka ve finans kuruluşlarına yapılıyor. Saldırganların hedefteki diğer sektörler...

Emirates NBD Emirates NBD
Bankacılık2 ay önce

Emirates NBD, çek dolandırıcılığını önlemek için Blockchain teknolojisini kullanacak

Blockchain teknolojisi konusunda oldukça aktif olan Dubai'de bulunan Emirates NBD bankası, çek dolandırıcılıklarının önüne geçmek için Blockchain teknolojisini kullanacak.

POS POS
Bankacılık3 ay önce

Güvenli kart kullanımı için faydalı bilgiler

Kredi kartları son yıllarda hem günlük hem de iş hayatımızın paylaşılmaz bir parçası haline geldi. Kredi kartları artık o kadar...

Bankacılık3 ay önce

Bankacılıkta daha fazla güvenlik için öne çıkan teknolojik eğilimler

Yeni teknolojileri ve dünyadaki diğer eğilimleri çok yakından takip eden bankacılık sektöründe yapay zeka, Blockchain ve API kullanımı önem kazanıyor.

SWIFT SWIFT
Bankacılık4 ay önce

Siber saldırganların hedefinde SWIFT sistemi var

Bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, büyük miktarların söz konusu olması siber bankacılık sisteminin sürekli siber saldırganların hedefinde olmasına neden oluyor.

DDoS DDoS
Bankacılık4 ay önce

Finans kurumlarına yönelik DDoS saldırıları artıyor

Finans sektörüne yönelik Dağıtık Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları her geçen gün artıyor. Saldırılar hem maddi hem de diğer açılardan çok...

Kredi Kartı Kredi Kartı
Bankacılık5 ay önce

Siber saldırganların yeni hedefi Çinli OnePlus oldu

Çinli OnePlus'ın ödeme sistemlerine sızarak kötü niyetli bir kod yükleyen siber saldırganlar 40 bine yakın kullanıcının kredi kartı bilgilerini ele...

Son gün 31 Ocak Son gün 31 Ocak
Bankacılık5 ay önce

İnternetten alışveriş keyfine devam etmek için kartınızı açtırmayı unutmayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2016 tarihinde iletilen talimatı gereği, kart hamillerinin açıkça talebinin bulunmadığı hallerde, banka...

Dolandırıcılık ve Sahtecilik Dolandırıcılık ve Sahtecilik
Bankacılık5 ay önce

Dolandırıcılık ve sahtecilik girişimleri e-ticareti olumsuz etkiliyor

E-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri sahtecilik veya dolandırıcılık anlamına gelen “fraud” girişimleri. Bu girişimler, sadece maddi...

Bankacılık Bankacılık
Bankacılık5 ay önce

Finans sektöründe dijital güvenlik için ortak hareket şart

İnovasyona güç vermek, tüketici taleplerini karşılamak ve aynı zamanda yeni yasal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek isteyen köklü finans kurumları ile...

BEYAZ ŞAPKALI ADAM

ÖNE ÇIKANLAR

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Bilgi Güvende’deki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.

Bilgiguvende.com, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar:

Bize elektronik posta ile bilgi@layka.com.tr üzerinden erişebilirsiniz.

Bize, sizi kişisel olarak tanımlayan bilgi (“Kişisel Bilgi”) gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Örneğin, eğer Bilgiguvende.com ana sayfasını kişiselleştirmek isterseniz, Bilgiguvende.com size adınızı ve elektronik posta adresinizi soracaktır, diğer taraftan, bir yarışma ya da bir promosyon kapsamında sizden kişisel bilgilerinizi isteyebiliriz. Bilgiguvende.com’u  işletirken kişisel bilgilerinizi kullanırız ve Bilgiguvende.com’un veya bir iş ortağının yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz.

Bilgisayarınızın Web tarayıcı yazılımının (browser) dosyalarının içine ‘cookie’ adında bir metin dosyası yerleştirebiliriz. Cookie’nin kendisi, hakkınızda Kişisel Bilgi içermese de, Bilgiguvende.com’un tarafınızdan nasıl kullanıldığı hakkında bilgilerle, siteye bilerek ve özellikle verdiğiniz bilgilerin, site tarafından ilişkilendirilmesini olanaklı kılar.

Eğer herhangi bir zamanda Bilgiguvende.com’un bu ilkelere uymadığını düşünürseniz, lütfen bize bilgi@layka.com.tr adresinden elektronik posta ile bilgi veriniz ve biz de sorunu çözmek ve gidermek için ticari açıdan mantıklı tüm çabayı sarf edelim.

Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen bilgi@Bilgiguvende.com adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Diğer

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.

Kullanım konusundaki kısıtlamalar

Bu site (Bilgiguvende.com), tüm haklarıyla Layka Medya Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği malzemeler tamamen ya da kısmen, Bilgiguvende.com ve başka kaynaklardan sağlanmaktadır ve bu malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, kopyalayamaz, çoğaltamaz ve yeniden yayımlayamazsınız. Ancak, telif hakları ve diğer mülkiyet belirten duyuruları olduğu gibi bırakmanız koşuluyla, kendi kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarınız için “Bilgiguvende.com adı ve ilgili internet adresi kaynak olarak belirtilmesi şartıyla” kullanabilirsiniz.

Sorumluluğun reddi

Bilgiguvende.com, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlamaktadır. Ne Bilgiguvende.com ve onun ana ya da tali şirketleri ne de bunlarla ilişkili firmalar, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Bu site ve üçüncü şahıs sitelerindeki malzemeler ‘olduğu gibi’ sağlanmaktadır ve açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Uygulanabilir yasaların izin verdiği son noktaya kadar, Bilgiguvende.com, satılabilirlik veya belirli bir amaca uygunluk kapsamına giren dolaylı garantiler de dâhil olmak üzere, ama bunlarla kısıtlı kalmayacak şekilde, açık ya da dolaylı her türlü garantiyi reddeder. Bilgiguvende.com, malzemelerin içerisinde bulunan işlevlerin kesintisiz ya da hatadan arınmış olacağının, sorunlu yanlarının giderileceğinin ya da forum alanları ve bunları erişilebilir kılan hizmet birimi de dahil olmak üzere, bu sitenin virüslerden veya başka zararlı unsurlardan arınmış olduğu garantisini vermez. Bilgiguvende.com, bu sitedeki ya da üçüncü şahıs sitelerindeki malzemelerin kullanımı ya da kullanım sonuçları konusunda, doğruluk, kesinlik, zamanında olmaklık, güvenilirlik ya da başka açılardan hiç bir garanti vermez. Siz (Bilgiguvende.com değil), bu hizmeti kullanmakla, gerekli bakım, tamirat ya da düzeltme masraflarının tümünü üstlenmeyi baştan kabul etmiş sayılırsınız.

Yorum alanları

Bu hizmet, Bilgiguvende.com’da kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan yorum alanları içerebilir. Bilgiguvende.com, yorum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemez. Yorum alanlarını ve bu Web sitesini kullanırken, aşağıdaki koşullara uymayı baştan kabul edersiniz:

Başka bir kullanıcının yorum alanlarını, chat odalarını ve diğer etkileşimli alanları kullanmasını ya da istediği gibi kullanmasını engellememek.
Suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek ya da yerel, eyalet düzeyinde, ülke çapında ya da uluslararası düzeyde yasalara ters düşecek bir durum yaratan ya da teşvik eden, her tür ve şekilde iletim dâhil olmak üzere; hiçbir tür yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür veya iftira içeren, küçük düşürücü, kaba, pornografik, rahatsız edici ya da ahlaka aykırı bilgi postalamamak ya da iletmemek.
Bir başkasının gizlilik hakkını ya da yayın haklarını çiğneyen ya da telif hakları, ticari marka hakları veya başka mülkiyet hakları tarafından korunan ya bu tarif edilen sınıflara giren malzemelerden uyarlananlar da dâhil olmak üzere; sahibinden ya da haklarını elinde tutandan önceden izin almaksızın, başkalarının haklarını çiğneyen ya da ters düşen, hiç bir bilgi, yazılım ya da başka malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Bir virüs veya başka bir zararlı unsur içeren hiç bir tür bilgi, yazılım ya da başka bir malzeme postalamamak ya da iletmemek.
Ticari amaç taşıyan ya da reklam içeren hiç bir bilgi, yazılım ya da malzeme postalamamak, iletmemek ya da kullanmamak.
Bu hizmeti kullanırken, Bilgiguvende.com’un yorum alanlarını ve diğer etkileşimli alanları denetlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Ancak, Bilgiguvende.com, yukarıda sayılan şartlara ve koşullara tamamiyle ya da kısmen uygun olmadığına karar verdiği her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir yasal, idari ya da hükümet isteğine yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar.

Sorumluluğun sınırlanması

İhmal da dahil olmak üzere, ancak bununla da sınırlanmamak üzere, hiçbir koşulda, Bilgiguvende.com, ana ya da tali firmaları ya da ilişkili diğer firmalar; Bilgiguvende.com malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan, dolaylı, rastlantısal, özel ya da sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bilgiguvende.com’u kullanmakla, herhangi bir kullanıcının küçük düşürücü, haysiyet kırıcı, hakaret içeren, ya da yasal olmayan davranışlarından dolayı Bilgiguvende.com’un sorumlu tutulamayacağını baştan kabul etmiş sayılırsınız. Eğer Bilgiguvende.com malzemelerinden ya da Bilgiguvende.com’un herhangi bir şartından veya koşulundan hoşnut değilseniz, tek çözüm yolunuz, Bilgiguvende.com’u kullanmamaktır.

Son Bulma

Bu anlaşma, Bilgiguvende.com tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Son bulma durumunda, yorum alanlarına erişme yetkiniz artık yoktur ve yorum alanlarından bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.