Bizi takip edin

Son Gelişmeler

Marriott veri sızıntısı 500 milyon otel müşterisini vurdu

Marriot, dünya genelinde 500 milyona yakın otel müşterisini etkilediği tahmin edilen büyük bir güvenlik açığı tespit etti.

tarihinde yayımlandı

marriott

Otel zinciri geçtiğimiz Cuma günü Starwood’un rezervasyon veritabanına sızıldığını ve saldırının 10 Eylül tarihine kadar rezervasyon yaptıran müşterileri etkilediğini açıkladı. Zincir dahilindeki oteller arasında Sheraton, W Hotels, Westin, Le Meridien, Four Points by Sheraton, Aloft ve St. Regis yer alıyor. Marriott markasını kullanan oteller farklı bir rezervasyon altyapısını kullandıklarından saldırıdan etkilenmediler. Dolayısıyla sadece Marriott otellerinde kalanların endişe etmelerine gerek yok.

Yapılan incelemelerde ağın ilk olarak 2014 yılında kırıldığını ve yetkisiz kullanıcıların ağdaki bilgileri kopyaladıkları ve şifreledikleri ortaya çıktı. Etkilenen otel müşterilerinin 327 milyonunun adı ve soyadı, adres, telefon numarası, e-posta adresi, pasaport numarası ve diğer seyahat bilgileri siber korsanların eline geçmiş.

Bazı müşterilerin kart numarası ve son kullanma tarihleri gibi kredi kartı bilgileri de siber korsanların eline geçen bilgiler arasında yer alıyor. Her ne kadar bu bilgiler şifreli olsa da şifre anahtarının da korsanlar tarafından ele geçirilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Bu otellerde kalanların özellikle kredi kartı harcamalarını dikkatli bir şekilde incelemeleri gerekiyor.

Okumaya Devam Et