Bizi takip edin

Haberler

Maastricht Üniversitesi Bilgisayar Ağı Fidye Yazılım Saldırısının Ardından Çöktü

tarihinde yayımlandı

Hollanda’nın Maastricht Üniversitesi (UM), 23 Aralık’ta yaşanan fidye yazılım saldırısının ardından tüm Windows sistemlerinin siber suçlular tarafından şifrelendiğini duyurdu.

4 bin 400 çalışanı ve 18 binin üzerinde öğrencisi bulunan üniversiteden 24 Aralık’ta gerçekleştirilen açıklamada, “ciddi bir siber saldırı yaşandığı’ bildirildi.

Üniversite, “siber saldırıdan tüm Windows sistemlerinin etkilendiğini ve özellikle e-posta hizmetlerinin kullanılamaz hale geldiğini” belirtti. Saldırı öncesinde üniversitenin sahip olduğu bilimsel verilere erişip sağlanıp sağlanmadığı veya sızdırıldıklarına dair bir bilgi ise verilmedi.

UM, saldırıya karşı çözüm üretebilmek ve gerekli soruşturmayı yürütmek için bilgisayar sistemlerinin geçici olarak kapatıldığını, ancak en kısa zamanda aktif hale getirilmesine çalışılacağı bilgisini paylaştı.

Saldırı, Hollanda yasaları gereği güvenlik yetkililerine bildirilirken, adli tıp incelemesinin de başlatıldığı ifade edildi.

UM, saldırının ardından tüm dikkatlerini benzer bir olayın yaşanmasını önleyecek adımlara vereceklerini belirtti. Fidye yazılımın üniversitenin hangi sunucularını ne derece etkilediği ve talep edilen fidyenin ödenip ödenmeyeceği konusunda ise herhangi bir detay aktarılmadı.

Okumaya Devam Et