Bizi takip edin

Haberler

Linux sistem yöneticisi Systemd’de yeni güvenlik açıkları bulundu

Linux işletim sisteminde oldukça popüler olan sistem ve hizmet yöneticisi Systemd aracında üç yeni güvenlik açığı tespit edildi.

tarihinde yayımlandı

linux

Linux işletim sisteminde oldukça popüler olan sistem ve hizmet yöneticisi Systemd aracında üç yeni güvenlik açığı tespit edildi. Güvenlik açıkları hızlı bir şekilde kapatılarak yamalar hazırlandı.

Birçok Linux sistem yöneticisi ve kullanıcısı Systemd’den hiç hoşlanmıyor, ancak sevseler de sevmeseler de Systemd birçok Linux dağıtımında varsayılan sistem ve hizmet yöneticisi olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde güvenlik araştırmaları yapan Qualys adlı şirket Systemd’de yeni güvenlik açıkları buldu.

Bu güvenlik açıkları yerel bir kullanıcının kök kullanıcı haklarına sahip olmasına neden oluyor. Daha da kötüsü Systemd’ye dayalı Linux dağıtımlarının hemen hemen hepsi bu güvenlik açıklarından etkileniyor. Etkilenmeyen dağıtımlar ise SUSE Linux Enterprise 15, openSUSE Leap 15.0 ve Fedora 28 ile Fedora 29 sürümleri. Red Hat, bu güvenlik açıklarını kapatan yamaları hazırlayarak kullanıma sunmuş durumda.

Okumaya Devam Et