Bizi takip edin

Haberler

Las Vegas, CES 2020 Fuarı Esnasında Uğradığı “Yıkıcı” Siber Saldırıyı Engellemeyi Başardı

ABD’nin eğlence hayatıyla tanınan şehri Las Vegas, tam da yılın en önemli teknoloji fuarlarından birine ev sahipliği yaptığı sırada siber saldırıya uğradı. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

ABD’nin gece hayatıyla ünlü şehri Las Vegas, bu kez atlattığı çok ciddi bir siber saldırı ile gündeme geliyor. Bu kapsamda Las Vegas Belediyesi, 7 Ocak 2020’de tespit edilen ve bilgisayar sistemlerine sızmayı başaran siber saldırının kısa sürede tespit edilerek amacına ulaşamadan engellendiğini duyurdu.

Yerel saat ile 04:30’da yaşanan saldırı, siber güvenlik uzmanlarının saldırıyı anında tespit etmesi sayesinde önlendi. Saldırının tespit edilmesinin ardından kritik sistemler güvenlik amacıyla bir süre devre dışı bırakıldı.

“Yıkıcı” siber saldırının ucu ucuna önlendiği açıklanırken güvenlik uzmanları tarafından yapılan incelemelerde, “saldırıya uğrayan sistemlerden veri veya şahsi bilgilerin çalındığına dair delil bulunulmadığı ve tüm sistemlerin normal şekilde çalışmaya devam ettiği” not düşüldü.

Yetkililer ve FBI (Federal Araştırma Bürosu), saldırının nasıl gerçekleştiğine dair açıklamada bulunmazken, yerel basında “e-posta aracılığı ile gerçekleştirildiği” öne sürüldü.

CES 2020 sırasında gerçekleşti

Saldırının şehirle özdeşleşmiş bir etkinlik olarak her yıl düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektroniği Şovu (CES 2020) esnasında gerçekleşmesi dikkat çekti.

E-posta üzerinden yapıldığı düşünülen saldırının çalışanlar tarafından kullanılan bilgisayarlara gönderilen fidye yazılım (phishing) e-postası olduğu düşünülüyor.

Bir fidye saldırısının başarıya ulaşma ihtimali düşünüldüğünde, Las Vegas’ın çok yüklü bir faturanın altında kalmaktan kurtulduğu söylenebilir.

ABD’nin farklı şehirleri yakın geçmişte fidye yazılım saldırılarına maruz kalmış ve milyonlarca dolar kayıp yaşanmıştı.

Son iki yıl içinde Atlanta, Baltimore ve New Orleans şehirlerine fidye yazılım saldırıları düzenlendi.

Söz konusu şehirlerin her biri ele geçirilen verilerini kurtarmak için siber saldırganlara yüklü meblağlar ödemek zorunda kaldığı gibi bilişim teknolojileri (IT) altyapılarını yeniden kurmak için aylar harcamıştı.

Okumaya Devam Et