Bizi takip edin

Bankacılık

Kullanıcıların önündeki yeni tehdit istenmeyen kriptopara madencilik yazılımları

tarihinde yayımlandı

Kriptopara

İstenmeyen yazılımların bir şekilde bilgisayara yüklenmesi gibi durumlar uzun yıllardır var. Bundan yıllar önce internete çevirmeli bağlantıları kullanan modemlerle bağlandığımız dönemlerde “Dialer” adı verilen yazılımlar ortaya çıkmıştı. Bu yazılımlar telefon hattınızı kullanarak ücreti oldukça yüksek olan hatları arayarak kullanıcıların önemli miktarlarda telefon faturası ödemelerine neden oluyordu. Bu yazılımı geliştiren kötü niyetli kişiler de oldukça yükle paralar kazanıyordu. Birçok kişinin başına gelen bu olay ADSL ve fiber gibi teknolojilerin ortaya çıkmasıyla yok olup gitti. Özellikle bu telefon faturalarının itirazları ile uğraşan Telekom şirketleri büyük nefes aldı. Şimdilerde ise kullanıcıların karşısında bir başka önemli tehdit var: Kriptopara madenciliği yapan yazılımlar.

Sistem kaynaklarını sömürüyor

Kriptopara madenciliği yapan yazılımlar tarayıcı eklentisi, arkaplanda kendini belli etmeden çalışan yazılım gibi çeşitli formatlarda karşımıza çıkabiliyor. Hatta ücretsiz diye indirdiğiniz yazılımların bir parçası olarak dahi ortaya çıkabiliyor. Bu yazılımlar sizin bilgisayarınızın işlemci ve GPU gücünü kullanarak kriptopara madenciliğinde kullanılıyor, kazılan kriptoparalar ise bu yazılımı geliştiren ve sizin bilgisayarınıza “bulaştıran” kötü niyetli kişilerin cüzdanına gidiyor.  İlk bakışta zararsız gibi görünse de çoğu zaman bilgisayarınız bu yazılımlardan dolayı öylesine yavaşlıyor ki basit bir Web sitesini dahi gezemez hale geliyorsunuz. Bilgisayarı kapatıp açmanız kısa süreli olarak faydalı olabiliyor. Ama bir süre sonra yine aynı duruma dönüyor. Bu yazılımların size olan bir diğer zararı ise ödediğiniz elektrik faturasını artırmaları. Bilgisayarınızın işlemcisi ve GPU’su tam güçte çalıştığından maksimum seviyede elektrik harcıyor. Yani 60 TL elektrik faturası öderken bir anda 90 TL, 100 TL hatta daha fazla elektrik faturası öder duruma geliyorsunuz. Bilgisayarınız çok yavaşladıysa, fanlar sürekli deli gibi çalışıyorsa ve elektrik faturanızda gözle görülür artışlar olduysa sizin bilgisayarınıza da bu yazılımlardan biri bulaşmış olabilir.

İstenmeyen Kriptopara madencilik yazılımlarına karşı korunmak için ne yapmalı

İlk olarak yapmamanız gereken şeyden bahsedelim. Bilmediğiniz yerlerden yazılım indirip kurmayın. Gerçekten ücretsiz olan yazılımları resmi sayfalarından ya da bilinen yazılım indirme sitelerinden indirin. Kaynağı belli olmayan ve ücretli bir uygulamayı ücretsizmiş gibi gösteren yazılımlardan kesinlikle uzak durun. Bilmediğiniz eklentileri tarayıcınıza kurmayın. Yapmanız gereken şeylere gelirsek, bilgisayarınıza gerçekten güvenilir olan bir antivirüs – güvenlik çözümü yükleyin. Güvenlik yazılımınızı her zaman güncel tutun.

Diğer taraftan madencilik yazılımlarının büyük bölümü yasaldır ve kullanıcılar kendi istekleri ile bu yazılımları kurar. Yani antivirüs ve güvenlik yazılımları çoğu zaman bu yazılımları bir tehdit olarak algılamayabilir. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir