Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Kripto Paralar ile İlgili Yeni İstismar Tekniklerinde Artış Bekleniyor

2021’de Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarla ilgili sahte sosyal medya hesapları, uygulamalar, web sayfaları ve diğer risk unsurlarına karşı daha fazla dikkatli olunması gerekiyor…

tarihinde yayımlandı

Kripto para türü olan Bitcoin, 2020’deki yükselişinin ardından bir kez daha tıpkı 2017 yılı sonunda olduğu gibi ‘en trend’ konulardan biri haline dönüştü… 2017’yi hatırlayanlar bilir; Bitcoin çok kısa bir süre içerisinde yaklaşık 3 katlık yükseliş kaydederek rekor kırmıştı (1 Bitcoin yaklaşık 20 bin doların üzerine çıkmıştı). Çok geniş kitlelerin kripto paralara ilgi göstermesini beraberinde getiren sürecin devamındaki birkaç yıl içinde 1 Bitcoin 3.000 dolara kadar geriledi, dalgalanma olağanüstü boyutlarda gerçekleşmiş ve ilgi de buna paralel olarak azalmıştı.

2020 yılında yeniden dikey yönlü artışlar kaydedildi ve Bitcoin tarihi rekoruna 40 bin doları geride bırakarak geçtiğimiz Aralık ayına ulaştı. Çarpıcı detay ise 2020 yılı içerisinde neredeyse 10 kata varan artış göstermesiydi (11 Mart 2020: 4.788 dolar, 31 Aralık 2020: 40.352 dolar).

Ve Bitcoin bir kez daha üzerinde çokça konuşulan konulardan biri. Bu durumun sonuçlarını 2020’e birkaç kez görmüştük, Bitcoin dolandırıcılığı Twitter üzerinden 2 kez çok ciddi ölçekte gerçekleştirilmişti. İlkinde milyonlarca takipçiye sahip birçok Twitter hesabı siber korsanlar tarafından ele geçirilmiş ve bir adrese Bitcoin gönderilmesini talep eden tweet’ler atılmıştı. Biri 17 yaşında olan siber korsanlar kısa sürede yakalanırken birçok kişi mağdur oldu. Yakın zamanlı diğer olayda onaylı bir hesap çalındı ve profil fotoğrafı tanınmış isim Elon Musk’ınki ile değiştirildi, en nihayetinde benzer bir dolandırıcılık faaliyeti gerçekleştirildi…

Bitcoin hırsızlığı birçok ülkenin ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalması ve kripto paralara ilginin artışı ile birlikte çekici bir hale geldi. Bu kapsamda 2021’de Bitcoin talep eden dolandırıcılıklarda ve Bitcoin hırsızlığı odaklı sahte web sitelerinde ciddi artış beklentisi söz konusu. Ek olarak Bitcoin hesaplarının izlenmesi ve ele geçirilmesine yönelik yeni tekniklerin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Genel itibarıyla Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarla ilgili yatırımların yanı sıra sahte sosyal medya hesapları, uygulamalar ve web sayfalarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Kripto para güvenliği ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et