Bizi takip edin

Bankacılık

Kredi Kartlarının Çalışma Prensibi ve Güvenlik / Bölüm -2

Eğer kredi kartı dünyasına yeni adım atan biriyseniz, nasıl çalıştıkları, çeşitleri ve faydaları ile risklerini bilmeniz gerekiyor. 

tarihinde yayımlandı

Kredi Kartlarının Çalışma Prensibi ve Güvenlik / Bölüm -1 için buraya tıklayınız.

Kredi kartlarının avantajları 

Güvenlik: Kredi kartları doğrudan banka hesabınızdan çekim yapmadığı için paranızın kaybolacağı endişesi yaşamazsınız.

Ödüller ve yan ödemeler: Dikkatli bir şekilde kullanıldığında, günlük alışverişlerinizde ve yüksek ücretli bilet satın alımlarında geri ödeme alabilir, ödül kazanabilirsiniz.

Esneklik: Maaş gününden önce alışveriş yapabilir, vade zamanı değişmeden ve faiz ödemeden geri ödeme yapabilirsiniz. Bu strateji belirli riskler içerdiğinden bir rutin haline gelmemesinde fayda vardır.

Kredi inşa etmek: Ödemelerinizi zamanında yapmak kredi geçmişiniz için faydalı olacaktır. Eğer uzun süreli kredi kartı kullanırsanız, hesaplarınızın ortalama ömrü veya kredi geçmişinizin süresi üzerinde etkisi olabilir, kredi puanınız olumlu/olumsuz yönde değişebilir.

Değerlendirilmesi gereken riskler

Faizleri hızla biriktirebilirsiniz: Eğer hesabınız varsa, borçlarınız faizler biriktikçe hızla artabilir. Vade zamanı geldiğinde tüm borçlarınızı ödemekte gecikmeniz borcunuzun üzerine faiz gelmesine neden olacaktır.

Kredi kartları aşırı harcamayı tetikleyebilir: Kredi kartının sunduğu alışveriş opsiyonları elinize geçtiğinde aşırı harcama yapabilir ve bu kapsamda dikkatli kullanım söz konusu olmadığı için tüm borçlarınızı ödemekte sorun yaşayabilirsiniz.

Kredi puanınıza zarar verebilirsiniz: Kredi kartınızın sunduğu opsiyonları kötü şekilde kullanmak kredi kullanım koşullarını etkileyecektir.

Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Göze hoş gelen bir kart üzerinde isminizi görmeden önce, onu nasıl kullanacağınızı düşünmelisiniz.

Planlama, kredi kartı faturalarının üstesinden gelmek için ana kurallardan biri. Eğer bir bütçe belirler ve kredi kartınızı ona göre kullanırsanız, bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük olacaktır.

Geç ödemelerin faiz ile sonuçlandığını ve vadesi geldiğinde en azından minimum borcunuzu ödemeyi unutmayın.

Her zaman tüm borcu ödemeye ve minimum ödemeyi alışkanlık haline getirmemeye dikkat ediniz.

Eğer minimum ödemeye bağımlı hale gelirseniz borcunuz büyümeye devam edecektir. Faizlerin sürekli üstüne eklediği borçlar zamanla altından kalkılması güç boyutlara gelebilir.

Kredi kartı kullanırken ne yapmamalısınız? 

Kredi kartından olabildiğince faydalanabilmek için sık yapılan hatalardan uzak durun. Bunlara göz atalım…

Kartınıza bedava para muamelesi yapmayın: Kredi kartınızı nakit gibi görmemenizde fayda vardır. Cebinizdeki tüm nakit parayı tek seferde bir harcamada kullanmak istemeyeceğiniz gibi, kredi kartı kullanırken de bunu düşünün.

Yanlış kredi kartı seçmek: Günlük alışverişinizde kullanmak için geri ödemeli bir kredi kartı seçebilirsiniz. Öte yandan, ödüllerinizi değerlendirmemek paranızın masa üstünde kalmasına neden olacağı gibi, ödül peşinde koşmak da aşırı harcama yapmanıza neden olabilir. Bu aşamada kademeli olarak ilerlemeniz en mantıklısı olacaktır. Örneğin her alışverişte %2 geri ödeme veren bir kartla başlayabilir, ardından daha fazla geri ödeme sunan bir diğer karta geçebilirsiniz. Bu kartları gıda ve ulaşım gibi ana harcamalarınızda kullanmanız mantıklı olacaktır.

Ancak yıllık ücretlere de dikkat etmeniz gereklidir. Her ne kadar cazibeli görünseler de, bu kartları almadan önce belli hesaplamalar yapmanız önem taşır. Bir kartın yıllık ücretini karşılamak için onu kullanarak kazanacağız ödülleri ile bu ücreti tazmin etmeniz gerekiyor.

Çok fazla sayıda kredi kartına başvurmak: Yeni bir kredi kartına her başvuru yaptığınız zaman kredi raporunuz üzerinde bir inceleme başlar. Çok fazla karta başvurmak daha fazla inceleme demektir ve bu sayı arttıkça borç verenlerin şüpheleri artacaktır.

Kredi kartınızın güvenliğini sağlamak için neler yapmalısınız? 

Kredi kartları kullanıcı bazında birçok avantaj ve risk sunarken, dış tehdit faktörlerine de belli düzeyde açık finans unsurlarını temsil ediyor. Bir siber suçlu için kişisel bilgilere ve banka hesaplarına erişmek için ana hedeflerden birini temsil eden kartınızın güvenliğini sağlamanız kritik önem taşıyor.

Peki kredi kartınızı güvenli kılmak için neler yapmalısınız?

Bir hesap ile riskleri azaltın: Tüm alışverişleriniz için sadece bir hesap kullanmanız, siber saldırganlara sunacağınız hedefi en aza indirir. Güvenlik bildirimleri ve prosedürlerini tek hesap üzerinden izlemek daha kolay olacaktır ve güvenli alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Benzersiz şifreler kullanın: Çevrimiçi banka hesaplarında ve kredi kartlarınız için kullandığınız şifrelerin sadece size özgü olduğundan ve taklit edilemeyeceğinden emin olun. Çevrimiçi hesaplar uzun ve karmaşık karakterli, sadece sizin anlayabileceğiniz ifadeler, simgeler içeren şifreler kullanmak faydalı olacaktır.

Güvenli sitelerden alışveriş yaptığınızdan emin olun: Kredi kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapacağınız zaman kullandığınız web sayfasının güvenli olduğundan emin olmalısınız. URL başlangıcının “https” ile başladığından ve kilit ikonu taşıdığını kontrol edin. Bu sayede finansal işlemlerin şifreli bir şekilde gerçekleştirildiğinden emin olabilirsiniz.

Güvenli alışverişler için güvendiğiniz fiziksel ve çevrimiçi mağazaları kullanın. Eğer yeni bir web sayfasında alışveriş yapacaksanız, öncelikle marka hakkında gerekli araştırmaları yapın ve güvenliğini kontrol edin.

Güvenlik yazılımı kullanın: Kredi kartı bilgileri ile diğer finansal bilgilerinize erişebildiği bilgisayar ve mobil cihazlarınızda mutlaka saygın güvenlik yazılımları bulundurun. Güvenlik yazılımları internet üzerindeki finansal işlemlerinizi güvenli kılacak, riskli web sayfaları ve işlemler hakkında sizi uyaracaktır.

Okumaya Devam Et