Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Koronavirüs ile Birlikte Oyun Odaklı Siber Saldırılarda Artış Kaydedildi

Bir siber güvenlik şirketi tarafından sonuçları kamuoyuyla paylaşılan araştırmaya göre oyun odaklı saldırı sayısı, önemli ölçüde artış gösterdi…

tarihinde yayımlandı

Uzaktan çalışma, uzaktan eğitim, sokağa çıkma yasakları ve genel itibarıyla evde geçirilen yoğun zamanın yansımalarından biri de video oyunlarına yönelik ilginin rekor düzeyde artmasıydı. Örneğin popüler oyun platformlarından Steam, geçtiğimiz Mart ayında kullanıcı sayısı açısından rekor kırdı. Oyun satışları ciddi ölçüde arttı. Video oyunlarına yönelik yoğun ilgi, bu alandaki siber saldırıların yükselişini de beraberinde getirdi.

Bu kapsamda bir siber güvenlik şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Nisan ayında oyun odaklı saldırı sayısı, Ocak ayına göre yüzde 54 artış gösterdi.

Kullanıcılar Minecraft, CS:GO (Counter Strike: Global Offensive), The Witcher 3 gibi popüler oyunların ücretsiz sürümleri, güncellemeler ve ek paketlerine yönlendirme içerdiğini öne süren sahte linklerle kandırıldı.

Bu tip sahte linklere tıklayarak tuzağa düşen oyun severler, bilgisayarlarına zararlı yazılım yüklenmesine neden oldu.

Ek olarak Steam’e yönlendirme tuzağı da siber saldırganlar tarafından sıklıkla kullanıldı. Bu tuzaklarda Steam web sayfasına benzeyen sahte sitelere kimlik avı hırsızlığı amaçlı yönlendirmeler söz konusuydu.

Güvenlik uzmanları video oyunları ile ilgili saldırıların başarı şansının genellikle kullanıcılara bağlı olduğunu, zararlı bağlantılara tıklanmaması ve sahte sitelere karşı temkinli davranılmasının kilit faktörlere işaret ettiğini kaydediyor.

Son olarak oyunla ilgili saldırılardan korunmak için aşağıdaki konulara dikkat edilebilir;

  • Oyun hesaplarının korunmasında güçlü parolalar büyük önem taşıyor; dolayısıyla 12345 gibi basit parolalardan uzak durunuz,
  • Hesap erişimlerinde iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği (2FA) kullanılmalı,
  • Online platformlardaki oyunlarda gerçek kimlikle ilgili en az seviyede bilgi paylaşılmalı,
  • Korsan kopyalar ve sahte içeriklere karşı dikkatli olunması, bu tip içerikler için oyun geliştiricilerin resmi web sayfaları ve doğruluğundan emin olunan oyun platformlarının takip edilmesi gerekiyor,
  • Aşırı vaat ve hediyelere inanılmamalı, zira bunlar siber korsanların en sık kullandığı yöntemler arasında,
  • Ve eğer yüklüyse siber güvenlik yazılımlarının oyun sırasında da aktif tutulması öneriliyor.

Daha fazla güvenlik ipucu için buraya tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et