Bizi takip edin

Haberler

Karnesi Sosyal Medyada Paylaşılan Milyonlarca Çocuk Tehlikede!

Çocuklar ve ebeveynlerin karneleri sosyal medyada paylaşması güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Türkiye’de 2019-2020 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi 17 Ocak 2020’de sona erdi. 3 Şubat 2020’ye kadar devam edecek yarı yıl tatili öncesi 18 milyon öğrenci karnelerini alırken siber güvenlik uzmanları ebeveynlere kişisel verilerin korunmasıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Velilerin karneleri sosyal medya hesaplarında paylaştığına dikkat çeken uzmanlar, bu durumun ortaya çıkardığı güvenlik riskine dikkat çektiler.

Karne üzerindeki ad, soy ad, TC kimlik numarası, fotoğraf, okul, sınıf gibi bilgilerin tamamının kritik önem taşıyan birer kişisel veri olduğunun altını çizen uzmanlar, kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ihtimaline karşı söz konusu bilgilerin yer aldığı karne fotoğraflarının paylaşılmaması uyarısında bulundular.

Kişisel verilerin korunması gerektiğini belirten uzmanlar, sosyal ağlara yüklenen karnelerin kamuya açık olduğu için ilerde çeşitli güvenlik sorunlarına beraberinde getirebileceğini kaydetti. Genel itibarıyla çocuk ve gençlere ilişkin paylaşımlara azami özen gösterilmesi, özel hayata saygı duyulması gerektiğini ifade edildi.

Öte yandan Bilgi Güvende sosyal medya hesapları üzerinden karnelerin paylaşılmaması gerektiğine işaret eden paylaşımlar kamuoyunun ilgisini çekti ve farkındalığın artırılması yönünde katkı sağladı.

Bilgi Güvende sosyal medya hesaplarını takip etmek için bu sayfanın en altındaki Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube ikonlarına tıklayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et