Bizi takip edin

Haberler

Japonya biyometrik verilerin toplanması için turistlerden vergi alacak

Japonya, ülkeye havayolu ve denizyolu ile gelen 2 yaşınan büyük kişilerden biyometrik verilerinin toplanması için vergi alacak.

tarihinde yayımlandı

japonya

Son dönemde birçok ülke vize verirken ve ülkeye giriş yapılırken kişilerin kimliklerini doğrulamak için biyometrik verileri kullanıyor. Japonya da bu ülkelerden biri. Ancak Japonya, biyometrik güvenlik sistemlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi için ülkeye havayolu ve denizyolu ile gelen iki yaşından büyük herkesten 1000 yen (an itibariyle yaklaşık 50 TL yapıyor) vergi alacak. Vergi yolcuların uçak ve gemi biletleri vasıtasıyla turistlerden tahsil edilecek.

Japon hükümeti yeni getirilen vergiyle 2019 yılında 50 milyar yen (yaklaşık 2,5 milyon TL) elde etmeyi hedefliyor. Bu, Japonya’nın 27 yıldan bu yana yeni koyduğu ilk vergi özelliğini taşıyor.

Vergiden toplanan para havaalanlarındaki biyometrik yüz tarama sistemlerinin geliştirilmesi ve ülkeye gelen yabancı dilde konuşanlara daha iyi yardım edilebilmesini sağlayacak prosedürlere harcanacak. Bu sayede işlemlerin daha hızlı tamamlanması amaçlanıyor.06

 

Okumaya Devam Et