Bizi takip edin

Bankacılık

Japon Kasiyer 1.300 Kredi Kartı Numarasını ‘Hafızasında Tutarak’ Çaldı 

Japonya’da bir kasiyer, kredi kartı dolandırıcılarının başvurduğu yöntemlerin tamamen dışına çıkarak 1.300 kartın numarasını ezberledi.

tarihinde yayımlandı

Japon kasiyer Yusuke Taniguchi, ödeme noktalarına elektronik kredi kartı okuyucusu bağlayarak finansal verileri çalan siber suçluların aksine, hafızasını fotoğraf gibi kullanarak müşterileri dolandırdı.

Koto şehrinde bir mağazada yarı zamanlı çalışan 34 yaşındaki kasiyer, telefon numaralarını aklında tutmayı başaramayanları şaşkına çevirecek yeteneğiyle 1.300 kredi kartına ait tüm bilgilerini aklında tuttu.

Öte yandan Japon medyasında gündem olan haber, güvenlik araştırmacılarından çok bilim insanlarının dikkatini çekti. Taniguchi’nin fiziksel bir not defteri tuttuğunu da dikkate alan bilim insanları, kasiyerin fotoğraflık hafıza yerine ‘fotografik’ hafızaya sahip olduğunu düşünüyor.

Fotoğraflık hafıza, gözlemlenen detayların aylar sonra bile eksiksiz hatırlanmasını sağlarken, fotografik hafıza bilgilerin birkaç dakika içinde akılda kalmasını sağlıyor. Hangisi olursa olsun, Taniguchi’nin bilgileri defterine işleyene kadar müşterilerin isimlerini, kredi kartı numaralarını, kartın son kullanma tarihini ve güvenlik kodunu hatırladığı anlaşılıyor.

SoraNews24’te yer alan bilgiye göre Taniguchi, aklında tuttuğu finansal bilgiler ile dolandırıcılık yaptığını kabul ederken satın aldığı eşyaları da bir rehin dükkanına sattığı anlaşıldı. Kasiyer, söz konusu suçu geçim masraflarını karşılayabilmek için yaptığını söyledi.

Kolayca yakalandı…

Ortalamanın çok üzerindeki bellek yeteneği sayesinde yaklaşık 2,500 dolarlık eşya satın alan Taniguchi, satım alımları direkt adresine istediği için polis tarafından kolayca yakalandı.

Güvenlik araştırmacıları kredi kartı dolandırıcılığının sadece elektronik yollarla yapılmadığına dikkat çekiyor ve hareket dökümlerinin belli aralıklarla kontrol edilmesinin önem taşıdığını belirtiyorlar.

Okumaya Devam Et