Bizi takip edin

Haberler

İşletmelerde Veri İhlallerinin Kamuoyuyla Paylaşılması Toplam Mali Zararı Azaltıyor 

Bir veri ihlalinin ardından orta ve büyük ölçekli işletmeler tarafından zamanında ve uygun şekilde gerçekleştirilen bilgi paylaşımı, olayın mali sonuçlarını olumlu yönde etkiliyor.

tarihinde yayımlandı

Bir siber güvenlik şirketi tarafından yayınlanan rapor, büyük ölçekli işletmelerde veri ihlali ile ilgili olarak alınan kamuoyunu zamanında bilgilendirme kararının, daha az maddi kayıp anlamına geldiğine işaret ediyor. Buna göre veri ihlalinin ardından kamuoyunu ve paydaşları bilgilendirenler, bunun aksini yapan, hatta olayın medyaya sızdığı işletmelere kıyasla yüzde 38 daha az maddi kayba uğruyor.

Bu aşamada işaret edilen oran META (Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’nin bulunduğu) bölgesini kapsıyor. Olayın medyaya sızdığı durumlarda yaklaşık olarak ortalama 1,57 milyon dolar şeklinde gerçekleşen mali zarar, kamuoyu ile şeffaf bilgi paylaşımını tercih eden kuruluşlarda 983 bin dolar seviyelerinde kalıyor.

5 bin 200’den fazla bilişim teknolojileri (BT) ve siber güvenlik uygulayıcısının katıldığı ankete dayanan rapor, veri ihlalinin sorumluluğunu üstlenen kurumların sorunu daha az hasarla atlatabileceğini gösteriyor. Diğer yandan araştırmada, büyük ölçekli işletmelerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerin de (KOBİ) veri ihlallerinin zamanında ifşa edilmesi ile daha az kayıp yaşadığı belirtiliyor. Büyük ölçekli işletmeler kadar (yüzde 38) olmamakla birlikte KOBİ’lerde de ihlalin gönüllü olarak kamuoyuyla paylaşımı yüzde 19 daha az mali zarar anlamı taşıyor (105 bin dolara karşılık 130 bin dolar).

Buraya tıklayarak kurumsal siber güvenlik ile ilgili detaylı içeriği okuyabilirsiniz.

Okumaya Devam Et