Bizi takip edin

Haberler

iPhone 12 Ön Siparişi Dolandırıcılığına Dikkat!

Dolandırıcılar iPhone 12 satın almak isteyenleri tuzağa düşürmeye çalışıyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Ekim ayı içerisinde tanıtılan Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 12’nin Türkiye’deki ön sipariş ve direkt satış tarihleri hakkında henüz resmi bir bilgi paylaşılmış değil. Diğer taraftan ön sipariş aldığı palavrası ile akıllı telefon satın almak isteyenleri tuzağa düşürmeye çalışan dolandırıcılık odaklı web sitelerinin sayısında artış yaşandığı kaydediliyor.

Bir siber güvenlik şirketinin araştırmasına göre tanıtımının hemen ardından başlayan iPhone 12 ön sipariş dolandırıcılığı faaliyetleri, sahte web siteleri ile kurbanları ödeme yapmaya veya bazı bilgilerini vermeye teşvik etmek istiyor. Sahte web siteleri için kullanıcılara SMS ya da WhatsApp mesajları gönderilirken sahte sosyal medya reklamları üzerinden de tuzaklar kurulduğu görülüyor. Tuzağa düşülmesi halinde kritik önem taşıyan kişisel bilgiler ve ödemeler dolandırıcıların eline geçiyor.

Dolandırıcıların ön siparişin yanı sıra sahte çekilişle iPhone 12 kazanma vaadini de kullanıyor. Söz konusu çekilişlere katılmak için sahte bir formun doldurulması, dolayısıyla isim, e-posta adresi gibi çok sayıda kişisel bilginin verilmesi talep ediliyor. Çekiliş için ödeme talep edilen sayfaları da içeren dolandırıcılık odaklı sahte web sayfaları ile kişisel bilgilerin çalınması hedefleniyor.

iPhone 12 odaklı dolandırıcılık girişimlerinin Kasım ayında da artarak devam etmesi bekleniyor.

Bir mesajın veya sosyal medya reklamının sahte olduğunu nasıl anlarım?

  • Gerçek olamayacak kadar abartılı teklifler sunar,
  • Türkçe yazım ve dil bilgisi hataları içerir,
  • Düşük kaliteli veya formatı profesyonel olmayan görsele sahiptir,
  • Linke tıklatmayı hedefleyen anlatım öne çıkar,
  • Paylaşılan link güvenli olmadığı hissiyatı oluşturan karmaşık görünüme sahiptir

Güvenlik araştırmacısı Tatyana Sidorina, “Kullanıcılara gelen ön siparişlerle ilgili mesajların güvenilir kaynaklardan kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz” diyor. Ayrıca WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları ve sosyal ağlardaki şüpheli bağlantılara tıklanmaması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Okumaya Devam Et