Bizi takip edin

Son Gelişmeler

iOS’da yeni bulunan bir hata iPhone’un çökmesine neden oluyor

iOS 11’de bulunan yeni bir hata iMessage  ve bazı uygulamalara erişimi engelleyerek iPhone’un çökmesine neden oluyor.

tarihinde yayımlandı

ios

2017 yılı bitmek üzereyken çeşitli yazılım sorunlarıyla karşılaşan Apple için 2018’in ilk aylarının çok iyi gittiğini söylemek biraz zor. iOS 11’de bulunan yeni bir hata iMessage  ve bazı uygulamalara erişimi engelleyerek iPhone’un çökmesine neden oluyor. Hatanın nedeni ise iPhone’a gönderilen özel bir karakter. iPhone’a bu karakter gönderildiğinde iMessage, Facebook Messenger, Outlook ve Gmail gibi uygulamalara erişilemiyor. Hata iOS 11.2.5 sürümünde bulunuyor.

Hatanın nedeni ise Hindistan’da konuşulan bir dil olan Telegucadaki bir karakter. Bu karakteri içeren bir mesaj iPhone’e geldiğinde, mesaj yüklenmeye çalışılıyor ama yüklenemiyor. Mesaj aynı zamanda silinemiyor. Bu da iPhone’un kilitlenmesine neden oluyor. Kullanılan mesajlaşma uygulamasının Web sürümü aktifse buradan mesaj silinerek sorun giderilebiliyor. Örneğin WhatsApp’a bu mesaj gelirse web sürümüne gidip (etkinse) mesaj siliniyor ve sorun çözülüyor. Telegram ve Skype gibi bazı yazılımlar bu hatadan etkilenmiyor. iOS’un herkese açık olan 11.3 sürümünde de sorun yok.

iPhone’un kilitlenmesine neden olan ilk hata bu değil. Daha önce de iPhone’a gönderilen bir bağlantının telefonu kilitlediği görülmüştü. Güvenlik sorunları ve diğer yazılım hatalarıyla karşılaşmaya başlayan Apple’ın ileride çıkacak olan sürümlerde bu sorunlara daha fazla odaklanacağı belirtiliyor.

Okumaya Devam Et