Bizi takip edin

Haberler

iOS 13: Yeni Güvenlik ve Gizlilik İçerikleri iPhone’un Fonksiyonlarını Kısıtlıyor mu? 

tarihinde yayımlandı

Apple iOS 13 mobil işletim sistemi, kullanıcıların telefonlarını kilitlemelerini sağlayan yeni güvenlik ve gizlilik içerikleri ile geldi. Kullanıcılar ve geliştiriciler ise iPhone‘un fonksiyonlarını kısıtladığını belirttikleri içerikleri eleştiriyor.

Wall Street Journal’da yer verilen yorumlara göre, işletim sisteminin kullanıcılara “tekrar ve tekrar” takip edildiklerini hatırlatması gizliliğe yardım etmek yerine bir ayak bağı haline geliyor.

iOS 13 kullanan telefonlarda birçok bildiri notu beliriyor. Örneğin, “Facebook konumunuzu geride kalan son üç günde 120 kez kullandı. Konum paylaşımına devam edilmesine izin veriyor musunuz?…”

Dahası, “Her Zaman İzin Ver” seçeneğinin ifade ettiği komutu tam olarak gerçekleştirmediği kaydediliyor. Tersine, kullanıcılara halen takip edildiklerini belirten bildiriler gelmeye devam ediyor. Eleştirmenler, bu durumun gizliliği güçlendirmek yerine kullanıcıları rahatsız ettiğini savunuyor.

Geliştiriciler ise gizliliğe sürekli vurgu yapan bildirilerin kullanıcıları korkutacağı ve uygulamaları kullanmaktan kaçınmalarına neden olabileceğini düşünüyor.

Hukukçular ise Apple’ın kendisine özgü bazı konum takip fonksiyonlarının Maps ve Find My App uygulamalarındaki geçerli olan kurallara dayanmasının ‘gereksiz’ olduğunu öne sürüyor. Apple’ın Google Maps, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamaların kullanıcılarını ne kadar takip ettiğini sürekli bildirmesinin, rekabet engelleyici bir eylem olabileceği ifade ediliyor.

Güvenlik ve gizlilik arasında denge kurulmalı 

Güvenlik uzmanları, Apple’ın iOS işletim sisteminde belli uygulamalar için bildirimleri etkin kılması, sürekli gizlilik uyarısı vermeye ise son vermesi gerektiğini savunuyor.

Uzmanlar, “yanlış ellere düşmesi halinde tehlike arz edecek bilgileri ilgilendiren uyarıların” yeterli olacağını ifade ediyor.

Mevcut aşamada, kullanıcıların telefon ayarlarında her bir uygulama için güvenlik seviyesini kendilerinin belirlemesi tavsiye ediliyor.

Güvenlik ayarlarından hangi uygulamanın kullanıcıyı takip edebileceği belirlenebiliyor. Bu işlem yapılırken, “hangi uygulamanın hangi bilgiyi takip ettiğinin değerlendirilmesi” gerekiyor.

Okumaya Devam Et