Bizi takip edin

Haberler

Interpol’den Sosyal Mühendislik ve Şirket E-posta Dolandırıcılığı ile Bağlantılı 2 Bin Tutuklama

Uluslararası polis organizasyonu Interpol, sosyal mühendislik ve şirket e-posta dolandırıcılığı (BEC) suçlarıyla bağlantılı 2 bin tutuklama gerçekleştirirken, 50 milyon dolara da el koydu. 

tarihinde yayımlandı

Interpol tarafından yapılan açıklamada, iki aydan uzun süren operasyonlarda şirket e-posta dolandırıcılığı (BEC – işyeri e-posta adreslerini hedef alan dolandırıcılık) ve sosyal mühendislik saldırıları ile bağlantılı tutuklamalar gerçekleştirildiği, tutuklanan kişilerin dolandırıcılık operasyonlarını yürüten ve kara para aklayan kişileri olduğu kaydedildi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından verilen bilgiye göre, BEC saldırıları 2021’de ABD’de 2,4 milyar dolar zarara neden oldu. Interpol ise yaptığı uyarıda sesli oltalama saldırıları olarak bilinen “vishing” girişimlerinin giderek arttığını, dolandırıcıların telefonda banka çalışanlarını hesap bilgilerini paylaşmak için kandırdıklarını belirtti.

FBI ve CISA (Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı) da vishing saldırılarının 2020’den bu yana artışta olduğu uyarısında bulundu.

Interpol, en son operasyonda gerçekleştirilen tutuklamaların 8 Mart-8 Mayıs tarihleri arasında, “First Light 2022” ismi verilen operasyon kapsamında gerçekleştirildiğini açıkladı. Telekomünikasyon ve sosyal mühendislik dolandırıcılıkları ile bağlantılı suçlara yönelik operasyonun 76 ülkede düzenlendiği not düşüldü.

Tutuklamalara yönelik baskınların her türlü telekomünikasyon dolandırıcılığı ile bağlantılı noktada gerçekleştirildi ve telefonda gerçekleştirilen vishing girişimlerini, romantik dolandırıcılığı, e-posta dolandırıcılığı ve bağlantılı finansal suçları içerdiği detayları paylaşıldı.

Binlerce şüpheli tespit edildi

Operasyon kapsamında yaklaşık 3 bin şüpheli tespit edilirken, 4 bin banka hesabı donduruldu. Interpol tarafından yapılan açıklamada, operasyonda dolandırıcılar tarafından kaçırılmış görüntüsü vermek için kandırılan ve ailesinden 1,5 milyon dolar fidye talep edilen bir gencin de kurtarıldığı ifade edildi.

Aynı zamanda saadet zinciri ile yaklaşık 24 bin kişiyi dolandırılan Çinli bir kişinin de Papua Yeni Gine’den ülkesine döndüğü sırada tutuklandığı bildirildi. Singapur polisinin de çevrimiçi pazarlamacı rolü ile iş arama dolandırıcılığı yapan sekiz kişiyi gözaltına aldığı aktarıldı. Dolandırıcılar sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla yüksel maaşlı çevrimiçi iş olanakları üzerinden dolandırıcılık yapıyordu. Çevrimiçi dolandırıcılığa dahil edilen kurbanların ilk başta düşük komisyonlar aldığı, ardından bu miktarların yükseldiği belirtildi.

Okumaya Devam Et