Bizi takip edin

Haberler

Interpol 20 Ülkeden 1.000’in Üzerinde Siber Suçluyu Tutukladı

Ağırlıklı olarak Asya ülkelerini kapsayan koordineli operasyonda büyük başarı elde edildi…

tarihinde yayımlandı

Uluslararası suçla mücadele polis organizasyonu Interpol tarafından Haziran-Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen koordineli operasyonlarda, 1.000’den fazla siber suçlu tutuklanırken 27 milyon dolara da el konuldu.

HAECHI-II adı verilen operasyonlarda 1.660 adet suç dosya sonlandırılırken, eylemlerde kullanılan 2 bin 350 banka hesabı kapatıldı. Banka hesaplarının romantik dolandırıcılık, yatırım dolandırıcılığı, kara para aklama ve kumar gibi birçok çevrimiçi suçtan elde edilen paraların transferi ve saklanması için kullanıldığı belirtildi.

Dikkat çeken bir siber saldırıda, siber suçluların ismi belirsiz Kolombiya merkezli bir tekstil şirketinin yetkilileri gibi davranarak üst düzey yöneticileri hedef alan business email compromise (BEC) saldırısı düzenlediği, bu yolla Çin’deki banka hesaplarına 16 milyon dolar aktarılmasını sağladıkları tespit edildi. Çalınan paraya el konulup sahiplerine iletildiği belirtildi.

Bir diğer vakada ise Slovenya merkezli bir şirketin benzer yöntemle kandırıldığı ve Çin’deki hesaba 800.000 dolar ilettiği belirtildi. Söz konusu para da şirkete teslim edildi.

Interpol aynı zamanda 10 yeni suç yöntemi tespit edildiğini kaydetti.

Uzmanlar, siber dolandırıcıların Netflix’in popüler Squid Game serisini kullanarak kötü amaçlı yazılım saldırısı düzenlediğini ortaya çıkardı. Kötü amaçlı yazılım yüklendiğinde kullanıcıların rızası olmadan ücretli hizmetlere üye oldukları tespit edildi.

Interpol operasyonunda yer alan ülkeler; Angola, Brunei, Kamboçya, Kolombiya, Çin, Hindistan, Endonezya, İrlanda, Japonya, Güney Kore, Laos, Malezya, Maldivler, Filipinler, Romanya, Singapur, Slovenya, İspanya, Tayland ve Vietnam.

Okumaya Devam Et