Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Instagram’da Dolandırıcıların ‘Hakkında Şikâyet Var, Tıkla’ Mesajlarına Dikkat!

Instagram hesap hırsızları, güvenilir izlenimi uyandıran ‘çalıntı’ kullanıcı profilleri üzerinden paniğe neden olan ‘yalan’ mesajlar gönderiyor. İşte detaylar…

tarihinde yayımlandı

Instagram’da son dönemde sayıları hızla artan dolandırıcılar, kullanıcıların hesaplarını ele geçirmek için farklı senaryolarda ‘yalan’ mesajlar göndermeye devam ediyor. Çeşitli konularda Instagram kullanıcılarının ilgisini çekerek bir bağlantıya dokundurmaya/tıklatmaya çalışıyorlar.

Bu kapsamda öne çıkan tehditlerden biri de ağırlıklı olarak tanınmış kişileri hedef alıyor. Genellikle yine çalıntı olan bir hesaptan mesaj gönderiliyor. Bu mesajda ‘merhaba, sizin hakkınızda yalan haber çıkmış,’ veya ‘hakkınızda bir sitede şikayette bulunulmuş’ diyerek hem panik yaratmak hem de dikkat çekmek isteyen kötü niyetli kişiler, devamında ise ‘sahte’ web sitesinin ya da formun bağlantısını gönderiyor…

Üstte örnek bir mesaj bulunuyor.
Bu tip mesajları gönderen çalıntı profillerin doktor, vb. meslek kollarından olduğu da göze çarpıyor.

Binlerce takipçisi bulunan bu profiller, haberleri olmadan söz konusu hesap hırsızlığı faaliyetlerine alet ediliyor ve bu şekilde kötü amaçlı bağlantının tıklanma ihtimalini artırabilecek güven unsuru yaratılmak isteniyor.

Aman dikkat!

Son haftalarda gündemdeki bazı doktorların hesabına ‘hakkınızda yalan haber çıkmış’ veya ‘şikayet var’ denilerek (üstteki örneklerde olduğu gibi) sıklıkla ulaşılmak istendiği kaydedilirken, ‘kadına şiddete karşı imza kampanyası için buraya tıklayın’ , ‘sel felaketine yardım için buraya tıklayın’ gibi gündemdeki konular üzerinden de kişilerin benzer şekilde kandırılmak istendiği belirtiliyor.

Dolandırıcıların direkt mesajlar üzerinden hesap hırsızlığına yönelik en çok çaba gösterdiği platformlardan biri de şüphesiz Instagram. Bunun farkındalığıyla gelen mesajlara temkinli bir şekilde yaklaşmak ve bağlantılara tıklamamak büyük önem taşıyor.

Okumaya Devam Et