Bizi takip edin

Haberler

Her 4 Kişiden 3’ü Şifrelerini Bir Başkası ile Paylaşıyor 

ABD’de 1.015 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, her 10 kişiden biri -başkasının şifresini- tahmin ederek kırabileceğini düşünüyor…

tarihinde yayımlandı

Şifre kullanımı ve davranışına yönelik yeni bir araştırmada, internet kullanıcılarının %50,1’inin video yayın hesabı, %44,9’unun ise müzik uygulaması şifrelerini bir başkasıyla paylaştığı ortaya çıktı. Araştırmaya katılanlar arasında dört kişiden biri de (%25,7) banka hesap şifresini başka bir kişi ile paylaşıyor. Çarpıcı bir başka detay olarak ortalama bir kişi, üç hesap şifresini başkalarıyla paylaşıyor. 

Araştırmada, birçok kişinin başkalarına ait şifreleri tahmin etmeye çalıştığı ve bu konuda başarılı oldukları anlaşıldı. Araştırmaya katılanların %73’ü bugüne kadar bir başkasının şifresini kırmayı başardığını söyledi.

Katılımcıların %51,6’sı sevgililerinin şifresini kırarken, neredeyse her dört kişiden biri (%24,6) çocuklarının hesaplarına ait şifreleri kırmaya çalışıyor.

Araştırmada yer alanların %22’sinin meslektaşlarının, %19,9’nun ise eski sevgilileri veya patronlarının şifrelerini kırmaya çalıştığı anlaşıldı.

İnternet kullanıcılarının %43,7’si kişisel e-posta hesaplarının şifrelerini, %32,6’sı ise telefon şifrelerini kırmaya çalışıyor.

Sevgililer partnerlerinin en çok telefonlarına sızmaya çalışırken, patronların e-posta hesapları da birinci hedef olarak beliriyor. Ankete katılanların %37,6’sı hiçbir zaman şifre üreticisi yazılım kullanmadıklarını söylerken, %27,4’ü evcil hayvanlarının isimlerini şifre olarak belirliyor. Ortalama şifre uzunluğu ise 15 karakter.

Rastgele rakam ve sembol kullananların oranı %27 olarak belirirken, harflerin yerine rastgele seçilen semboller kullananların oranı %30,7.

Kolay tahmin edilen şifreler yüzünden banka hesaplarına sızıldığını veya siber saldırıya uğradığını itiraf edenlerin oranı ise %18.

Okumaya Devam Et