Bizi takip edin

Bankacılık

Hediye Kartı Dolandırıcılığı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Hediye kartı dolandırıcılığı nedir, bu kapsamdaki tehlikelerden nasıl korunabiliriz?

tarihinde yayımlandı

Yılbaşı, Black Friday, Sevgililer Günü gibi yılın çeşitli zamanlarında hepimiz hediye alıp vermek için online alışveriş yapıyoruz. Bu kapsamda hediye kartları giderek popülerliği artan bir seçenek. Hediye kartlarının önümüzdeki yıllarda küresel piyasada oldukça büyük bir paya sahip olacağı ve 2027 yılına geldiğimizde 2 trilyon dolarlık dev bir pazara dönüşeceği düşünülüyor. Bu popülerlik, siber suçluların ve online dolandırıcıların da gözünden kaçmıyor. Kimi dolandırıcılar, kullanıcıları kandırıp hassas kişisel ve finansal bilgileri paylaşmalarını sağlamak için kartları kullanıyor. Bazı durumlarda ise dolandırıcılar hediye kartları ile ödeme isteyen resmi görevlilerin kılığına giriyor. Dolandırıcılığın türü ne olursa olsun, online güvenliğiniz için bu taktikler hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Neden popüler?

Hediye kartlarının siber suçlular arasında popüler olmasının nedenleri, tüketiciler arasında popüler olmasının nedenleriyle aynı. Hediye kartları geniş bir yelpazede ürün ve hizmet almak için kullanılabilen, neredeyse her yerde bulunan mağazalarda geçerli paradır. Birkaç madde ile özetlendiğinde;

 • Tüketicilerin hediye kartlarını online olarak veya mağazadan satın alması kolaydır.
 • Birçok perakendeci ve büyük firma halihazırda çeşitli şekillerde hediye kartı sunuyor.
 • Satın alan kişi açısından sıradan ödeme kartlarından daha az korumaya sahip.
 • Aynı nakit para gibi karttaki bakiye sonra erdiğinde, kart da işlevini kaybeder
 • Dolandırıcının ödeme için bir banka hesabı belirtmesine gerek yoktur; yalnızca hediye kartı PIN kodu/kod yeterlidir.

Dikkat edilmesi gereken başlıca 5 saldırı taktiği

 • Bir “memur” tehditkâr bir biçimde para ister

Bu taktikte dolandırıcılar bir hükümet yetkilisinin, bir hizmet sağlayıcının veya başka bir kuruluşun resmi yetkilisi kılığına bürünür. Ödenmemiş vergiler veya yüklü miktarda bir fatura tutarı gibi ödemelerle kurbanı tehdit eder ve ödemenin acil olduğunu belirtirler. Bu durum, kurbanı karar verme sürecinde aceleye getirmek için tasarlanan klasik bir sosyal mühendislik örneğidir.

Dolandırıcı bir kimlik hırsızlığı e-postası veya mesajı, hatta bir telefon araması (sesli kimlik avı olarak da bilinir) yoluyla kurbana ulaşabilir. Ödemenin hediye kartıyla yapılması istenir ve dolandırıcı ödeme için kullanılmasını istediği kart türünü özellikle belirtir. Bunlar dikkat etmeniz gereken ipuçlarıdır. Gerçek hiçbir şirket veya hükümet hediye kartı yoluyla ödeme kabul etmez.

 • Botlar, bakiyenizi çalar

Bazen kötü amaçlı kişiler doğrudan hesabınızı hedef alır ve hediye kartını veren kişi yoluyla dijital olarak hesabınıza ulaşır. Bunu nasıl yaparlar? Kart bakiyelerindeki ve kart numaralarındaki bilgilere ulaşmak için perakendecilerin ve diğer kuruluşların bankayla ilgili sistemlere sızmak için otomatik botları kullanırlar. Bu bilgiler sayesinde, kartın resmi sahibiymiş gibi kartı kullanabilirler. Araştırmaya göre yalnızca Amerika’da 15 milyar dolar değerinde kullanılmamış hediye kartı ve kredi bulunduğunu göz önüne aldığımızda bu durum suistimale açık bir alandır.

 • Mağazadaki kartlara dışarıdan müdahale etme

Dolandırıcılar yalnızca çevrimiçi ortamda çalışmaz. Dolandırıcıların kullandığı diğer bir teknik ise hediye kartların bulunduğu veya satıldığı mağazaları ziyaret edip numaraları/gizli PIN kodlarını çalmaktır. Bazen PIN kodlarını bir etiketle kapatmak gibi yöntemlerle yaptıklarını gizlemeye çalışırlar. Karta bağlı olarak, kartı çevrimiçi olarak kullanmadan veya mağazada kullanmak üzere kartı kopyalamadan önce, kurbanın kaydolup karta para yüklemek için çevrimiçi olmasını bekleyebilirler.

 • Ödül kazandınız!

Diğer bir dolandırıcılık kategorisinde, hediye kartını kullanarak bir ücret ödemesi için kullanıcıyı kandırmak amacıyla bir ödül vaadinde bulunulur. Dolandırıcıdan gelen doğrulanmamış bir ileti, kurbana büyük bir ödül kazandığını söyler ancak bu ödülü almak için kurbanın küçük bir ödeme yapılması gerekir. Bu ödül, arabadan tatile kadar her şey olabilir. Tabii ki aslında ortada böyle bir ödül yoktur.

 • Verileri çalmak için kimlik avı denemeleri

Hediye kartları, kullanıcıları kandırıp kişisel bilgilerini paylaşmalarını sağlamak için kullanılabilir. Bu durum, klasik bir kimlik avı saldırısına benzer. Alıcıya e-posta, mesaj veya sosyal medya yoluyla ulaşılarak büyük bir hediye kartı bakiyesi teklif edilir. Bu hediye kartını alabilmek için alıcının bazı kişisel ve büyük ihtimalle finansal bilgileri paylaşması gereklidir. Sonrasında dolandırıcılar bu bilgileri karanlık ağda satabilir veya kimlik dolandırıcılıklarında kullanabilir.

Nasıl korunabilirsiniz?

Hediye kartı dolandırıcılıkları ile mücadelenin büyük kısmı, kullanıcıların farkındalıklarının artmasıdır.

 • Hediye kartlarını kilitli kutularda bulunduran perakendecilerden kart satın alın
 • Hediye kartlarını çevrimiçi olarak satın alıyorsanız indirim mağazaları yerine doğrudan perakende satıcılardan satın alın
 • PIN kodu özelliği bulunan hediye kartlarını satın alın
 • Şüpheci olun; unutmayın bir teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse büyük olasılıkla gerçek değildir.
 • Hiçbir şirketin veya hükümet yetkilisinin hediye kartıyla ödeme istemeyeceğini unutmayın
 • İstenmeyen bir şekilde çevrimiçi olarak sizinle iletişime geçen kişilerle kişisel ve finansal bilgilerinizi asla paylaşmayın
 • Kartları mümkün olduğunca kısa süre içerisinde kullanın
 • Kartı alır almaz kart bakiyesini iki kere kontrol edin

Son olarak kötü amaçlı kişilerin, çalınan verileri paraya dönüştürmek için sürekli olarak yeni yollar aradığını aklınızdan çıkarmayın.

Okumaya Devam Et