Bizi takip edin

Güvenlik Önerileri

Güvenlik Duvarı “Güvenliği” ile İlgili Sorulması Gereken 5 Soru

Güvenlik duvarı güvenliği hakkında sorulması gereken öncelikli sorular…

tarihinde yayımlandı

Çoğu zaman, şirketler güvenlik duvarı güvenliğini tamamlanmıış bir çözüm türü olarak düşünür. Güvenlik duvarları kurarlar, ardından bu çözümlerin sistemlerini gerçekten mümkün olan en iyi şekilde koruyup korumadığını araştırmadan “başarılı” olduklarını varsayarlar.

Yöneticilerin yalnızca güvenlik duvarlarına güvenmek ve işlerini her zaman siber riskten koruyacaklarını varsaymak yerine güvenlik duvarları hakkında daha derin sorular sormaya başlaması gerekiyor.

Birçok iş alanında olduğu gibi, şirketinizin güvenlik için inandığı her çözüme eleştirel bakması önemlidir. Öyleyse, ağ savunma duruşunuzu daha doğru bir şekilde görebilmek için sizin ve ekibinizin güvenlik duvarı güvenliği hakkında sorması gereken öncelikli sorulara bakalım:

1- Ekibinizin güvenlik duvarı bilgisi nasıl?

Güvenlik duvarlarına düzgün bir şekilde hizmet vermek ve bakımını yapmak için ekibinizin en azından güvenlik duvarlarının nasıl çalıştığına dair temel bilgilere sahip olması gerekiyor. Bir güvenlik duvarının neler yapabileceğini ve yapamayacağını anlamak önemlidir. Örneğin, yeni nesil güvenlik duvarı çözümleri, derin paket incelemesi gerçekleştirmek için oluşturulmuş durumda. Yani sisteminize giren ve çıkan tek tek bilgi parçalarını inceler ve -sistemleriniz için başlı başına bir “bekçi” görevini üstlenirler. Bu işlevi iyi gerçekleştirler, ancak veri yükündeki verileri gerçekten görebilmeleri gerekiyor.

2- Ekibiniz “diğer taraf”ı anlamak için zaman harcıyor mu?

Kötü niyetli saldırıların “diğer taraf”ında kim var? Ağınızı zarardan nasıl koruyacağınızı anlamak için ekibinizin neyi ve kime karşı savunduklarını anlaması gerekir. Siber saldırıların görünümü son birkaç yılda büyük ölçüde değişti ve kötü niyetli aktörler beceri açısından hızlandı. Teknolojilerdeki ilerlemeyle birlikte daha verimli ve tehlikeli siber suçlular geliyor. 2020’lerdeki bilgisayar korsanları, her zamankinden daha güçlü araçlara sahip, kelimenin tam anlamıyla parmaklarının ucunda. Bu korsanlar, elde etmek için çok az maliyetli olan araçlar tarafından yönlendiriliyor.

3- Yeni nesil güvenlik duvarınız bütün verilerinizi şifreleyip bunları çözebilir mi?

20 yıl önce, güvenlik duvarlarının ilk kullanıma girdiği zamandan farklı olarak günümüzde, sistemlere giren ve çıkan neredeyse tüm veri paketleri şifrelenir. Bu, derin paket incelemesinin çalışması için güvenlik duvarınızın verilerin şifresini çözmesi, içeriği herhangi bir kötü amaçlı etkinlik belirtisi için incelemesi ve ardından birçok durumda bunlara uymak için yeniden şifrelemesi gerektiği anlamına gelir.

Bu, çok büyük miktarda işlem gücü ve zaman gerektirebilir, bu nedenle güvenlik duvarı çözümünüzün yalnızca şifreleme ve şifre çözme yeteneğine sahip olması gerekmez. Aynı zamanda sisteminizin bu etkinlikleri destekleyecek bant genişliğine sahip olması da gerekiyor. Daha da kötüsü, küresel gizlilik talebinin yönlendirdiği modern şifreleme teknikleri, ilk etapta verilerin şifresini çözmeyi ve yeniden şifrelemeyi giderek daha zor hale getiriyor.

4- Güvenlik duvarınız kaç IP adresini engelleyebilir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi, şifrelenmiş veri dünyasında derin paket incelemesi zaman alıcı bir süreç olabilir ve bu da günümüzün hızlı tempolu ağ ortamları için bir engel haline gelebilir. Ve bu nedenle, güvenlik duvarı teknolojinizin, şifrelemenin zamanında çözülememesi ve kötü niyetli yükler içeren paketlerin çatlaklardan geçmesi durumunda derin paket incelemelerini tamamlayacak bir yolu olmalı.

Peki, güvenlik duvarınızı hiçbir şeyin fark edilmeden geçmemesini sağlamanın en iyi yolu nedir? IP adresi filtrelemeyi uygulamak. Tüm trafik benzersiz bir IP adresi ile tanımlandığından, bilinen kötü amaçlı konumlardan gelen (veya giden) paketleri yakalamanın ve içeriklerini kontrol etmeye bile gerek kalmadan bunları engellemenin basit bir yolu.

5- Ekibiniz güvenlik duvarını diğer güvenlik uygulamalarıyla destekliyor mu?

Güvenlik duvarı çözümleri ne kadar güçlü olursa olsun, yalnızca kuruluşunuzdaki çalışanlar kadar güçlüdürler. Güvenlik ekibinizin girişimleri ne kadar dikkatli ve gelişmiş olursa olsun, tek bir çalışan bir kimlik avı e-posta bağlantısını tıklarsa, bu çabalar boşa gidebilir.

Güvenlik duvarları gibi güvenlik çözümlerinin yanı sıra siber güvenlik farkındalığı eğitimini de dikkate almak önemlidir. Çalışanlarınız kimlik avı planlarından kaçınıp güvenli parolalar oluşturabildiğinde (ve değiştirebildiğinde), genel güvenlik programınıza olumlu katkıda bulunacak ve satın aldığınız çözümleri daha da etkili hale getirecek. BT ekibiniz, tüm iş yazılım ekosisteminiz genelinde en son yazılım güvenlik yamalarının zamanında yüklenmesi konusunda titiz davrandığında, güvenlik duruşunuzun da iyileşeceğini not edelim.

Okumaya Devam Et